Yezid Soyu Al-ı Suud Yaptı Yapacağını… Ayetullah Nemri İdam Etti

0

Arabistan içişleri bakanlığı bir bildiri yayımlayarak Ayetullah Şeyh Nemr’in hakkında verilen idam kararının uygulandığını bildirdi.
Arabistan içişleri bakanlığı bir bildiri yayımlayarak Ayetullah Şeyh Nemr’in hakkında verilen idam kararının uygulandığını bildirdi.

El-Arabiyye haber kanalı, Arabistan içişleri bakanlığının yayımladığı bildiriye dayanarak, Ayetullah Şeyh Nemr ve beraberindeki 46 kişi hakkında verilen idam kararının bugün Arabistan’ın 12 bölgesinde uygulandığı haberini aktardı.

Suudi Arabistan’ın önde gelen din adamlarından Şeyh Nemr, 15 Ekim’de 2014 yılında Suudi kralı ve yönetimini eleştirdiği için idama çarptırılmıştı.

Hükümet karşıtı konuşmalar yapmak, ülke güvenliğini bozmak ve siyasi tutukluların haklarını savunmak gibi suçlamalar da Şeyh Nemr’e yöneltilmişti.

Suudi Arabistan’ın Ayetullah Şeyh Nemr hakkında idam kararı vermesine, birçok aktivist, uluslararası kurum ve kuruluşlar itiraz etmiş, sosyal paylaşım ağlarında faaliyet yapan bazı aktivistler, Ayetullah Nemr’in idamının Suudi Arabistan’ı kaosa sürükleyeceğini ve Suudi hanedanının devrilmesiyle sonuçlanabilecek bir ayaklanmanın başlangıç noktası olabileceğini bildirmişti.

Ancak Ayetullah Şeyh Nemr’in kardeşi Muhammed el-Nemr, genellikle kardeşiyle ilgili haberleri twitter hesabından paylaşmasına rağmen bu hususta henüz bir açıklama yapmadı.