Yenilenen Camimiz Hizmete Açıldı

0
Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii Bu Gün Halkımızın ve Davetlilerimizin Geniş katılımıyla Resmen Hizmete Açıldı.

Yenilenme inşaatına 2207 yılında Başlanılan Camimiz Bu gün Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret KARAMAN, Valimiz Ahmet KARA, Kafkas Üniversitesi Rektörü Abamüslüm GÜVEN, Belediye Başkanı Nevzat BOZKUŞ, Akyaka Belediye Başkanı Turgut TURAN,Ardahan Milletvekili Ensar ÖĞÜT, Iğdır Eski Milletvekili Yücel ARTANTAŞ, Kars Eski Milletvekili Dr.Selahettin BEYRİBEY, Daire Müdür ve Amirleri, Siyasi Partiler,  Oda ve Dernek Başkanları ve halkımızın geniş katılımıyla Resmen açıldı. Ayrıca Şehir dışından Çok Sayıda Misafirinde katılımcılar içerisinde yer aldığı gözlendi.

Bunların İçerisinde Halkalı Zenebiye ve Cafirider’i Temsilen Halkalı Camii İmamı Ş:Hamit TURAN ve caferider genel Sekreteri Kasım NAS,Kocaeli Caferi Ehlibeyt Der’i Temsilen Ş.Aziz UTAR ve A.Rıza UTAR,Osmangazi Yeşil Camii İmamı Ş.Salih YAPA,Ehlibeyti Sevenler Derneğini Temsilen H.Hüseyin ALAGÖZ ve çok sayıda davetlinin Katılımı görüldü.

Açılışta önce Kur’anı kerim okunda daha sonra Şehitlerimiz ve Ulu Önder Atatürk’ün Manevi Huzurunda Saygı Duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu.

Halkalı Zeynebiye Caferider’i Temsilen Zeynebiye Camii İmamı Şeyh Hamit Turan İlk Konuşmacı olarak:

“ Merkez Ehlibeyt Camiinin açılışında bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek. Burası Ehlibeyt’in sesinin yükseldiği ve İslami kardeşliğin sergilendiği ilk mekânlardan birisidir. Eski camimizi sökerek yenileyen halkımıza ve bu güzel hizmete öncülük eden Kardeşim Seyit Ahmet Erdem’e Teşekkür ederim.”

Kocaeli Caferi Ehlibeyt Derneği Adına Konuşan Camimizin Eski Hocası Ş.Aziz Utar’da:Bu güzel esere imza atan Bütün Hayırseverlere teşekkür ederek,Allah’ın Dinine ve Allahın Evine Hizmet eden her kesten Allah razı olsun özellikle bu muhteşem Esere imza Atan S.Ahmet Erdem’i bu hizmetinden dolayı kutladı.

Daha sonra kürsüye Ev Sahibi Olarak Hocamız S.Ahmet ERDEM Davet Edildi, Erdem Yaptığı Konuşmada:

Değerli Misafirler:
Temelini üç yıl önce yine gönül dostlarıyla hep birlikte attığımız; Merkez Ehl-i Beyt Işıklı Camiinin, bitmiş haliyle ibadete açılışı münasebetiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız.
Bu lütuf ve keremi bizlere bağışlayan yüce rabbimize şükran ve minnetlerimizi arz ediyoruz
Bu Mutlu ve gururlu günümüzde lütfedip davetimize icabet ederek Uzaktan ve Yakından teşrif eden Kars Halkına ve dostlarımıza; hoş geldiniz der, sevgi, muhabbet ve hürmetlerimi sunarım.
Bu güzel günün, bütün Müslümanlar için önem arz eden kutlu doğum haftasının ilk gününe denk gelmiş olması da mutluluğumuzu arttırmıştır. Bu vesileyle hepinizin kutlu doğum haftasını da kutlarım.
Allahu taala yüce kuranın Tövbe suresinin 18. ayetinde
“ Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” Şeklinde buyurmaktadır. Yine yüce kuranda
“Şüphesiz âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev Mekke’deki Kâbe’dir. Diyerek camilerin önemini ve misyonunu vurgulamıştır.
Mescid ya da Cami bir İslâm şiarıdır. Birlik ve beraberliğin sembolüdür.
Zaman zaman mutlu ve sevinçli günlerin bazen acı ve üzüntülü günlerin paylaşıldığı yerler, bazen de kültürel etkinliklerin ifâ edildiği merkezlerdir.
Camiler; Millî ve dinî kimliğimizin gelişiminde büyük önem arz eden., cemiyetin farklı ve renkli statülerinden; Zenginiyle fakiriyle  köylü veya şehirlisiyle, büyüğüyle, küçüğüyle aynı safta omuz omuza her kesimi bünyesinde cem edebilen yegâne mekânlardır. Camiler ibadete mahsus Mabetler olmanın yanı sıra eğitim, öğretim faaliyetlerinin de yürütüldüğü merkezler olup,  diğer bir tabirle adeta halk üniversitesi vazifesi yapmaktadır.
Câmiler halkın birbirleriyle, devletiyle milletiyle ve bayrağıyla kaynaştığı yerler olup birlik beraberliğin ve geleceğin teminatı konumundadır.
Milli Şairimiz Merhum Akif in dediği gibi:
Bu ezanlar ki Şahadetleri Dinin temeli
Ebedi Yurdumun üstünde Benim İnlemeli…….
Şahadet ve ezan sesleri semalarımızı daima süsleyecektir.
Cenabı Allahtan niyazımız:
Semalarımızdan Ay yıldızlı Bayrağımızın İlelebet dalgalanması ve Ezan seslerinin hiç dinmemesidir.

Merkez Ehlibeyt ışıklı camii; Kars’taki ve Ülkemizdeki en önemli ibadet merkezlerinden birisi olup, geçmişten günümüze taşıdığı ve gelecek nesillere aktaracağı hatıralarıyla Karsımızın en önemli köşe taşlarındandır.
Ehlibeyt adını taşıyan bu camii; temel ibadetlerin yapılmakta olduğu bir mekân olmanın yanı sıra Peygamberimiz ve Ehlibeytinin anıldığı, Yüce Devletimizin kurucusu büyük Atatürk ve silah arkadaşlarının daima dua ve rahmetle yâd edildiği, milli birlik ve beraberliğin öneminin daima vurgulandığı, önemli bir merkez konumundadır da.
Bu camiyi ve bu kültürü bizlere bırakan Bizden önceki önderlerimiz özellikle de Büyük Alim Merhum Ahunt Hacı Malik IŞIKLI nın cami ve topluma olan hizmetleri asla unutulmamış ve daima yol gösterici olmuştur.
Merhum Ahunt Malik ve arkadaşlarının 1950 yılında Camimizi inşa ederken karşılaştıkları sıkıntı ve zorluklar; camimizi yeniden modernize ederek inşa edişimiz sırasında bizlere adeta ilham kaynağı olmuş ve karşılaştığımız maddi ve manevi sıkıntıları aşma noktasında bizlere yol göstermiş ışık tutmuştur. Camimizin İsmi de bu vefanın bir örneğidir.

Toplumumuz daima Devletinin yanında ve hizmetinde olmuştur. Zaten Ehlibeyt sevgisi ve ehlibeyt misyonunun bilinciyle yetişen bir toplumun mensubu olmak öncelikle devlet millet ve bayrak sevgisine sahip olmanın gereğidir. Peygamberimizin de Buyurduğu: Vatan sevgisi İmandandır sözünü şiar edinen toplumumuz bu bağlılığı esas alarak Vatanımızın birliğinden, bütünlüğünden taviz vermez tutumunu daima göstermiştir.
Evine götüreceği Ekmeği kısıp, gerekirse yevmiyesinin tümünü Camiye yardım olsun diye yatıran, meblağı küçük manası çok büyük olan bu ve benzeri yardımları övecek kelime veya cümle bulmak çok zor. Bu kadir şinaslığın mükâfatını ancak cenabı Allah verebilir.
Toplumları ayakta tutan iki temel unsur. Dini ve Millet unsurudur. Dini unsuru temsil eden en önemli şey ise mabetlerdir. Hiçbir toplum Mabetsiz değildir. Toplumlar için  Mabetsiz yaşamak imkânsızdır. Tarihte de Mabetsiz milletler, mabedinden uzaklaşan milletler silinip gitmişlerdir.
Açılışına teşrif ettiğiniz Ehlibeyt Işıklı Camii’de Kars halkının birlikte Meydana getirdikleri kutsal bir mabettir.
Bu Mabedin her bir taşı sizlerin özverisi ve himmetleri sayesinde hayat bulmuştur.
Ben burada emeği geçenleri isim isim saymaktan. Asla bıkmam, fakat topluluğumuzun zamanı buna yetmez, kaldı ki bu tip yardımlar hep Allah Rızası içindir.
Yinede toplu olarak şunu söylemek istiyorum; Temel atışında emeği gecen Sayın Eski Valimiz M.Ufuk ERDEN’e, Sayın eski Belediye Başkanımız Naif ALİBEYOĞLU ‘na ve Eski Müftümüz Sayın İlyas SERENLİ Hocamıza ve bu gün teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sayın Valimiz Ahmet KARA‘ya, Değerli Milletvekillerimize, Sayın Azerbaycan Baş Konsolosumuz Hasan SULTANOĞLU ’na Sayın Diyanet işleri Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Fikret KARAMAN ‘a Belediye Başkanımız Sayın Nevzat BOZKUŞ ‘a Sayın İl Müftümüz İlyas GÜMÜŞ ‘e Değerli Meslektaşlarıma,   Siyasi Parti temsilcilerine, Oda ve Dernek Başkanlarına şükranlarımı arz ediyorum.

Konuşmama son vermeden evvel sizlerle paylaşmak istediğim bir hususta caminin yapımı aşamasında yapılan bağışlar toplamı  1.012.800,00TL  olup, camiinin hali hazırdaki durumuna kavuşması için harcanan para ise 1.112.800,00TL dir. Ayrıca yapılan ayni yardımlar toplamı yaklaşık 500.000,00TL dir.
Hepinizi muhabbet ve hürmetlerimle kucaklar saygılar sunarım.”dedi.

Daha Sonra Kürsüye Gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç Dr. Fikret Karaman, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye’de vatandaşlık esasına göre hizmet veren bir kurum olduğunu söyledi.
Osmanlı yönetiminden Cumhuriyet yönetimine geçerken merhum Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyanet İşleri Reisliğini büyük bir özenle ve bir proje ile kurduğunu belirten Karaman, ‘’O günden bugüne kadar da gerçekten ülkemizde bütün kurumların, bütün vatandaşların bir ortak paydası olmuştur. Şuan da içinde yaşadığımız asırda dünya üzerinde insan hakları, inanç ve vicdan özgürlüğü ve bütün bu toplumu ilgilendiren bu manevi değerlerden sıkıntının çekildiği bir çağda peygamberimiz bin 400 yıl önce şu hükmü ortaya koymuştur. Camiler, kiliseler, mabetler toplumun ortak malıdır, bunlara dokunulamaz. Bunlar bir anlamda bağımsız insanların istifade edeceği ortak mekanlardır. Hatta savaş esnasında bile buralara dokunulmamasını peygamberimiz emir etmişlerdir. Bir savaş anı olsa bile çocuklara, yaşlı insanlara, hasta insanlara, kadınlara, meyve veren ağaçlara bile dokunulmamasını, eti yenilen hayvanların bile telef edilmemesini sevgili peygamberimiz emir etmiştir’’ diye konuştu.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde camii sayısının 12 bin 500 olduğunu ifade eden Karaman şöyle konuştu: ‘’Şuanda 2010 yılında ülkemizde ki camii sayısı 78 bindir. Bu ülkemizin kalkınmasıyla, nüfusuyla gelişmesiyle, yerleşim yerlerinin yeniden tesis edilmesiyle orantılı olarak camilerimizde belli bir mimari içerisinde gelişmiş ve halkımızın ihtiyacına cevap verecek şekilde inşa edilmişlerdir. Bugün ülkemizde devlet olarak doğrudan camilere bir ödenek tahsis etmemekle beraber halkımızın ruhunda var olan bu yardımlaşma, hayır işleme insanların en hayırlısı başkasına hayrı olandır düşüncesinden hareketle bu güzel saygın camilerimizin tamamı halkımızın katkılarıyla yapılmıştır. Bugün Kars’ımızda var olan onlarca, yüzlerce camii halkasına Merkez Ehlibeyt Işıklı camisi de yeni bir mabet olarak eklenmiştir. Yeryüzünde ezanın okunmadığı hiçbir saat, hiçbir dakika ve hiçbir saniye yoktur. Şuanda burada ezan okunuyor, 1,5 saat sonra devam eder Edirne’ye kadar ve ondan sonra Batıya doğru gittikçe bu ezan 24 saat boyunca her yerde yeryüzünde okunur.’’
Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’ta, camilerin Müslümanların kutsal mekanları olduğunu söyledi.
Camilerin toparlanan, toplanan yerler anlamına geldiğini ifade eden Bozkuş, ‘’camiler, tarihin değişik dönemlerinde farklı ülkelerde ve farklı kıtalarda farklı mimari şekillerde günümüze kadar gelmiş ve Müslümanların özellikle İslamiyetin kabulünden günümüze kadar hayırlarının ebedileştirilmesi üzere yapılan mekanlardır. Bu caminin yapılmasında desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.
Vali Ahmet Kara’da, Camiler sosyal dayanışma, ibadet yerleridir, eğitim yuvalarıdır, Allah’a baş eğdiğimiz yerlerdir dedi.
Camilerde ihtiyarların olduğunu belirten Kara, ‘’Camilerde gençlerimiz yok, çocuklarımız yok. Camilerde çocuklarımızın ve gençlerimizin olması lazım. Camilere hepimizin ihtiyacı vardır. Bu cami Kabetullah ve mescidi aksa gibidir. Bu camide hem ibadet yapılacak, hem ilim öğrenilecek hem de birbirimizin meselelerini tartıştığımız yerler halinde kullanılacaktır. Camiler bir cemaatin, ümmetin, Müslüman topluluğunun bulunduğu yerin merkezidir. Camilere çok önem verelim’’ şeklinde konuştu.

İl Müftüsü İlyas Gümüş’de, Camilerin toplumun temelini oluşturduğunu belirterek, ‘’Camiler Kabe’nin bir şubesidirler. Kabe ne kadar değerliyse bu camimizde o kadar kutsaldır ve değerlidir. Her cami taştan topraktan yapılmıştır ama onun ifa ettiği misyon son derece önemlidir’’ dedi.

Konuşmaların ardından Merkez Ehlibeyt Işıklı Caminin açılışı Vali Ahmet Kara, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, İl Müftüsü İlyas Gümüş tarafından yapıldı.

Törene, Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu’nun yanı sıra daire müdürleri, Kars’tan ve il dışından gelen davetliler katıldı.