Ünlü İranlı Sünni Alimden Suudi Rejimine Sert Tepki

0

Dünya Müslüman Âlimler Birliği ve Mekke Fıkıh Birliği Üyesi olan aynı zamanda da Zahidan Şehri Cuma İmamlığı görevini yürüten Mevlevi Abdülhamid İsmail Zehi, Şehr Nemr’in idam edilmesine tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu: “Şeyh Nemr’in idam edilmesine çok şaşırdım ve üzüldüm. Bir âlimin hele de büyük bir kitlenin kabul ettiği yüce bir şahsiyetin bu şekilde idam edilmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.”

Dünya Müslüman Âlimler Birliği ve Mekke Fıkıh Birliği Üyesi olan aynı zamanda da Zahidan Şehri Cuma İmamlığı görevini yürüten Mevlevi Abdülhamid İsmail Zehi, Şehr Nemr’in idam edilmesine tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu: “Şeyh Nemr’in idam edilmesine çok şaşırdım ve üzüldüm. Bir âlimin hele de büyük bir kitlenin kabul ettiği yüce bir şahsiyetin bu şekilde idam edilmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.”

İsmail Zehi ardından sözlerini şöyle sürdürdü: “İslam dünyasının maslahatı Arabistanlı yetkililerin bu işten vaz geçmelerini gerektirirdi. Çünkü İslam dünyasının şuanda vahdete ihtiyacı var. Şeyh Bakır el-Nemr’in idam edilmesi İslam’ın ve Müslümanların zararınadır. Şuanda İslam dünyasında çok şiddetli tefrika ve ihtilaflar bulunmaktadır. Böyle bir durumda içersinde Arabistan’ın bu tür bir işe girişmesi çok yanlıştı.”

İsmail Zehi sözlerinin sonunda kendisinin Şeyh Nemr hakkında verilen idam kararının bozulması yönünde Arabistan yetkililerine yazdığı mektubun cevapsız bırakıldığına değinerek konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu hususla ilgili olarak her bölgeden çok fazla mektup yazılıp yollandığından Arabistanlı yetkililerin bu mektupları İslam’ın maslahatı doğrultusunda değerlendireceğine inanıyorduk. Ancak mektuplara cevap dahi verilmedi.”