Ülke TV’deki ‘İran’ Programında Şii-Sünni Kardeşliği Vurgusu

0

Ülke TV’de yayınlanan “Gözcü” programında bu hafta İran’ın tarihi, kültürü ve Türkler ile ilişkileri masaya yatırıldı.

Programa konuk olarak katılan Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, İran hakkında kamuoyunda hedef gösterici söylemlerin dillendirilmesinin doğru olmadığına dikkat çekerek “Birileri ısrarla Müslümanları parçalamaya uğraşıyor; bu parçalanmanın kaynağı dışarıda aranmalıdır” dedi.

İran’da iddia edildiği gibi mezhepçi akımların hakim olmadığını belirten Kafkasyalı, “Elbette mezhepçilik yapan bazı marjinal gruplar var; ancak bu kadarı bizde de var” ifadelerini kullandı.

İran ve Türkiye’nin birbirlerine kardeşçe yaklaşmaları gerektiğini söyleyen Kafkasyalı, tarih boyunca Çanakkale’de ve diğer birçok cephede İranlılar ile Türklerin birlikte savaştığını hatırlattı.

“Garip Karşılanmamalı”

İran’ın Ortadoğu’daki politikasının garip karşılanamayacağını ifade eden Kafkasyalı, İran’ın da bir devlet olması yönüyle kendi çıkarları lehine, rasyonel tercihler yapmak durumunda olduğunu kaydetti.

“Ali Hamaney çok şuurlu bir insandır”

Erdoğan’ın birkaç yıl önceki Sistani ziyaretinin Şii dünyada çok olumlu karşılandığını dile getiren Kafkasyalı, “İran ve Türkiye arasında gerginlik olmamalıdır, ben her iki yönetimin de şuurlu insanlar tarafından temsil edildiğini düşünüyorum. Ali Hamaney, aslen bir Türk’tür ve çok şuurlu bir insandır” diye konuştu.