Suudilerin Kurduğu Sözde İslam İttifakı Teröre mi Karşı Yoksa Şiilere mi Karşı?

0

Suudi Arabistan liderliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülke ‘Teröre karşı İslam İttifakı’ adıyla yeni bir koalisyon kurdu. Ancak ittifakta tek bir Şii ülkenin olmaması ittifakın ‘teröre’ mi yoksa ‘Şiilere’ mi karşı olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Suudi Arabistan liderliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülke ‘Teröre karşı İslam İttifakı’ adıyla yeni bir koalisyon kurdu. Ancak ittifakta tek bir Şii ülkenin olmaması ittifakın ‘teröre’ mi yoksa ‘Şiilere’ mi karşı olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Suudi Arabistan liderliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülke ‘Teröre karşı İslam İttifakı’ adıyla yeni bir koalisyon kurdu. Suudi Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, ittifakın sadece IŞİD’le değil tüm ‘terörist’ gruplarla savaşacağını söyledi.

Suudi Arabistan, 34 İslam ülkesinden oluşan yeni bir askeri ittifakın kurulduğunu açıkladı. Suudi devlet ajansı SPA’da yayımlanan ortak açıklamada, Suudi Arabistan liderliğinde kurulan koalisyonun ‘terörizmle’ mücadele edeceği ve bu amaçla ortak operasyonlar düzenleyeceği belirtildi. Operasyonlar, Riyad’da kurulacak merkezden yönetilecek.

Açıklamada, koalisyonun, ‘şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu’ belirtildi.

Açıklamada, ‘terörle mücadelede gerekli program ve mekanizmaların geliştirilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için terörle mücadele konusunda ilgili ülkelerle koordinasyon için uygun düzenlemelerin yapılması’na vurgu yapıldı.

İRAN, IRAK VE SURİYE YOK

34 ülkenin katıldığı ittifakta İran, Suriye ve Irak yer almıyor. Yıllardır terörden en fazla zarar gören iki İslam ülkesi olan Irak ve Suriye’nin ittifakta yer almaması ve hem bölgenin en güçlü İslam ülkelerinden biri olan hem de bölgede başta IŞİD olmak üzere terör örgütlerine karşı en etkili mücadeleyi veren ülkelerin başında yer alan İran’ın da koalisyonda yer almaması, “İttifak teröre karşı mı yoksa Şiilere karşı mı?’ sorusunu gündeme getirdi.

ERDOĞAN VE SİSİ BU KEZ OMUZ OMUZA

Öte yandan 34 ülkenin bulunduğu ‘terör karşıtı koalisyon’da Türkiye ve Mısır yan yana gelecek. Muhamed Mursi yönetiminin devrilmesinin ardından başlayan gerginlik nedeniyle diplomatik ilişkilerin en alt seviyeye geriletildiği ve büyükelçilerin karşılıklı olarka geri çekildiği Mısır ve Türkiye, teröre karşı olduğu ilan edilen ancak ‘Şii karşıtı’ görünümü taşıyan koalisyonda yan yana gelecek. Yani Erdoğan, tokalaşmak bile istemediği Sisi ile omuz omuza aynı koalisyonda mücadele edecek.

İttifakta yer alan Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın, cihatçı terör örgütü IŞİD’e ve diğer cihatçı terör gruplarınaa destek verdikleri iddiaları uluslarası çevreler tarafından defalarca dile getirilmişti.

Suudi Arabistan devlet televizyon kanalı Arabiya TV, oluşturulan askeri ittifaka dahil olan ülkelerin arasında Mısır, Ürdün, Katar ve Pakistan’ın da bulunduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı da, merkezi Suudi Arabistan’da bulunacak olan askeri ittifakın uluslararası örgütler ve küresel ittifaklarla koordinasyon içerisinde hareket edeceğini vurguladı.

Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, ‘Teröre karşı İslam ittifakı’ olarak adlandırılan yeni yapının sadece Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı değil, karşılaşılan tüm ‘terörist’ gruplara yönelik olarak mücadele edeceğini belirtti.

OPERASYON MERKEZİ RİYAD

Suudi Arabistan’dan yapılan açıklamada, “Katılımcı ülkeler Suudi Arabistan öncülüğünde askeri bir ittifak kurulmasını onayladı. Operasyon merkezi Riyad’da olacak” deniliyor.

Açıklamada ittifakın amacı ise “Mezhebi ya da adı ne olursa olsun tüm kötülüklerden İslam halkını korumak” olarak tanımlandı.

Associated Press (AP) haber ajansının haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni koalisyon oluşumuyla ilgili “Terör ile İslam’ı özdeşleştirmek isteyenlere en iyi cevap” dedi.

Davutoğlu, “İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çabanın da doğru yönde atılmış bir adım olduğunu değerlendiriyoruz” diye konuştu.
Kurulan ittifakla ilgili olarak Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman da bir basın toplantısı düzenledi. Selman, ittifakın sadece IŞİD’le değil tüm ‘terörist’ gruplarla savaşacağını söyledi. Selman konuşmasında şunları ifade etti:
“Anlıyorum ki bazı İslam ülkeleri arasında terörle mücadele için kurulan birliği duyuran açıklamayı gördünüz, bu İslam dünyasının önce İslam dünyasını, şimdi de uluslararası toplumu tümüyle etkileyen bu hastalıkla (aşırıcılık) mücadelede teyakkuzundan gelmektedir. İslam dünyasının pek çok kısmında terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad’da bir operasyon merkezi olacak. Bu duyuru İslam dünyasının bu hastalıkla teyakkuzundan geliyor, böylece, İslami dünya bu hastalıkla mücadelede bir ortak olabilecek” derken askeri çabaların nasıl ilerleyeceği hakkında az somut işaretler verdi.”

İttifakta Suudi Arabistan dışında Türkiye ve Mısır da yer alıyor.

Suudi Arabistan’ın bölgedeki en büyük rakibi İran ise ittifakta yer almıyor. Irak da yine ittifakta yer almayan ülkeler arasında. İttifakı oluşturan 34 ülke şunlar:
Suudi Arabistan
Türkiye
Mısır
Ürdün
Katar
Pakistan
Birleşik Arap Emirlikleri
Bahreyn
Kuveyt
Tunus
Fas
Libya
Sudan
Filistin
Lübnan
Yemen
Bangladeş
Malezya
Somali
Maldivler
Sierra Leone
Gine
Benin
Komor Adaları
Çad
Moritanya
Togo
Nijer
Cibuti
Nijerya
Senegal
Mali
Gabon