“Suriye’yi Savunmak Aslında İslami Direnişi Savunmaktır!”

0
Suriye’de hayatını kaybeden muhafızlar için düzenlenen cenaze töreninde konuşan İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Ali Caferi, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye kara birliği göndermeye cesaret edemeyeceğini açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı Tümgeneral Ali Caferi, Suriye’nin başkenti Şam’da Hz. Zeynep’in türbesini tekfirci militanlara karşı savunurken şehit olan  6 muhafız için düzenlenen cenaze merasiminde bir konuşma yaptı.

Caferi, yaptığı konuşmada Suudi Arabistan’ın Suriye’ye kara gücü göndermeye cüret edemeyeceğini belirterek, iddia edilen kara harekatı için “Suudilerin kendi tabutlarına çaktıkları son çivi olur” dedi.

Suriye’de şehit olan General Kacariyan ile Hz Zeynep türbesini savunan 5 şehit için Tahran’da cenaze töreni düzenlendi.

Tümgeneral Muhammed Ali Caferi bu merasimde yaptığı açıklamada, Suriye ve Ehl-i Beyt (as) türbelerinin savunma konusuna değinerek, “Siyaset ve tedbir, İran’dan Suriye’ye doğrudan mücadele için çok sayıda kişinin gitmesi değil, ancak muhafızlarda da mücadele için büyük şevk ve ilgiye tanıklık ediyoruz” ifadesini kullandı.

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Başkomutanı, Suriye’yi savunmanın aslında İslami direnişi savunmak olduğunu ve tehditlerin İran sınırlarına gelmesini önlediğini belirtti.

Irak ve Suriye’de Velayet alanının korunduğuna dikkat çeken Tümgeneral Caferi, “İslam İnkılabı Rehberi, türbeleri savunan şehit aileleriyle yaptığı görüşmede, bu savunma olmazsa, tehditler sınırlarımıza dayanır, bu nedenle askeri savunma güçlerinin ülkeyi tehlikelerden korumak için ülke sınırlarından çok uzak noktalarda savaşması da önemlidir” açıklamasında bulunduklarını hatırlattı.

Suudilerin Suriye’ye asker gönderecekleri iddiasında bulunduğunu ancak buna cesaret edemeyeceklerini kaydeden Tümgeneral Caferi, “Onların ordusu klasik bir ordu olduğu için ve tarihin de gösterdiği gibi direniş savaşçıları ile savaşacak güçte değiller” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan’ın böyle bir hamle yapması durumunda intihar etmiş olacağını dile getiren Tümgeneral Caferi, “Onların aslından bundan başka da seçenekleri yok, ancak buna rağmen yenilmeleri kesin. Durumu abartmışlar ama bizce böyle bir girişimde bulunmaları da kötü değildir” dedi.

Direniş Cephesi’nin Halep’in Nubull ve Zehra bölgesindeki kuşatmaya son verdiğine de değinen Tümgeneral Caferi, bu büyük başarıların bu bölgelerde yaşayanların direnişi sonucunda elde edildiğini ve Direniş Cephesi’nin gelecekte de daha büyük kazanımlar elde edeceğini belirtti.

Tümgeneral Caferi sözlerinin sonunda, “Bu zaferlerin sonuçlarından biri ise Türkiye ve Suudi Arabistan’ın barış görüşmelerini terketmesi ve Suriye’ye asker gönderme niyetinde olduklarını açıklamaları oldu” açıklamasında bulundu.

General Muhsin Kaçariyan, geçtiğimiz günlerde Suriye’de tekfirci militanlar ile girdiği çatışmada hayatını kaybetmişti.