suriye ordusu palmira’ya girdi

0

Suriye ordusu ve müttefiklerinin IŞİD’in işgali altındaki tarihi Tedmur (Palmira) kentine batı yönünden girdiği bildirildi.

Fars haber ajansına demeç veren bir saha kaynağı, Suriye ordusu ve müttefiklerinin batı yönünden Tedmur kentine girdiğini; ancak kent merkezine ulaşamadığını açıkladı.

Açıklama yapan saha kaynağı, IŞİD’in başta Tedmur kalesi olmak üzere tarihi mekanlara bomba yerleştirmesinden ve yollara mayın döşemesinden dolayı Suriye ordusu ve müttefiklerinin ilerleyişinin yavaş seyrettiğini söyledi.

Dün Tedmur yakınlarındaki Muselles Tedmur (Tedmur Üçgeni) adlı bir bölgeyi kontrol altına alan Suriye ordusu ve müttefiklerinin bu sabah da kentin kuzeyindeki Tar dağına hakim olduğu bildirilmişti.

Suriye ordusunun kente hakim olan tüm tepeleri kontrol altına almayı başardığını belirten saha kaynağı, bu sayede kentteki terörist mevzilerinin ateş altına alınabildiğini ve teröristlerin hareketliliğinin izlenebildiğini söyledi.

Kentin doğusundaki Tedmur-Sahne yolunun kontrol altına alınmasından dolayı yardım ikmal yolu kesilen teröristlerin moral çöküntüsü yaşadığını belirten kaynak, onlarca teröristin kaçmaya başladığını ve küçük çaplı direnişler olduğunu söyledi.