Suriye Baş müftüsü:Bizi Sırtımızdan Bıçakladılar!

0
Ülkede mezhep çatışması bulunmadığını belirten Suriye Müftüsü Şeyh Ahmed Bedreddin Hassun, demokrasi adına radikal militanlara destek veren Avrupalılara da terör konusunda daha önce uyarıda bulunduklarını açıkladı.

Suriye Müftüsü Şeyh Ahmed Bedreddin Hassun, El-Meyadin televizyonuna Suriye’deki sorunlar ve terörle mücadele hakkında açıklamalarda bulundu.

Suriye’nin Kudüs’e dönüş yeri olmasından korktuklarını belirten Bedreddin Hassun, düşmaların bu nedenle Suriye’ye saldırma kararı aldıklarını söyledi.

Suriye’nin asla bölünmeyeceğine de vurgu yapan Şeyh Hassun, “Otellerde oturup yurt dışından emir alanlar özgür değillerdir ve benim, bazı muhaliflerin Suriye’ye dönme arzusunda oldukları hususunda elimde bilgi var. Biz, muhaliflere kapıları açtık ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad hiçbir zaman muhaliflerin yüzüne bu kapıyı kapatmamıştır.” ifadesini kullandı.

İsim vermeden Hamas ve bazı Filistinli örgütlerin muhalif tekfirci militanlara verdiği desteğe de dikkat çeken Şeyh Hassun, “Biz, Filistin hatırına bazı kimseleri ülkemize kabul ettik ve onlar bizi sırtımızdan bıçakladılar.” açıklamasında bulundu.

Suriye’deki savaş ateşinin alevlenmesinde Avrupa’nın da katkısı bulunduğunu belirten Şeyh Hassun, “Ben, Avrupalılara demokrasi adına destek verdikleri radikaller hususunda uyarıda bulunmuştum. Eğer Suriye ve Lübnan’ı bombalarsanız, ateşin kendi evlerinde de alevleneceğini söylemiştim.” dedi.

Suriye’de mezhep çatışması bunmadığına ve ayrımcılık yapılmadığına da değinen Şeyh Hassun, “Suriye’de hiçbir zaman mezhep veya kabile esasları doğrultusunda görevlendirme yapılmamıştır.” ifadesini kullandı.

/Tesnim