Şiilerin Yoğunlukta Yaşadığı Bölgeyi Kana Buladılar!

0

Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzey doğusunda yer alan Şii Müslümanların yoğunlukta yaşadığı El Sadr bölgesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Bağdat’ta emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre El Sadr semtinin El Dahil bölgesinde bir pazar yakınında teröristler tarafından park edilen bomba yüklü araç uzaktan kumandayla patlatıldı.

Haber7’nin haberine göre, patlamada 64 kişi öldü, 87 kişi ise yaralandı. Yaralılar civardaki hastanelerde tedavi altına alınırken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Saldırıdan kısa bir süre sonra açıklama yapan IŞİD, saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini açıkladı.

SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ

NTV’de yer alan habere göreyse, AP ajansı saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini duyururken, Iraklı yetkililer bu açıklamayı yalanladı.

IŞİD’e yakınlığı ile bilinen ‘Amaq Haber Ajansı’, saldırının ardından bir intihar bombacısının Şii militanları hedef aldığını iddia etmişti. Bölgedeki yetkililer ise hayatını kaybedenlerin büyük bölümünün kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirtiyor.

Sadr bölgesinde Şubat ayında gerçekleştirilen çifte saldırıda ise 70 kişi hayatını kaybetmişti. BM’nin Irak Destekli Heyeti UNAMİ raporlarına göre, Nisan ayında Irak’ta gerçekleştirilen terör saldırılarında 741 Iraklı hayatını kaybederken, bin 374 kişi de yaralanmıştı.