Şii Bir Beyle Sünni Bir Bayan Evlenebilirmi?

0

Soru :

Selamun Aleyküm..

Ben Ehli Sünnet bir Kardeşinizim,EHLİBEYTİN ne demek olduğunu aramızdaki farkları öğrendim.sizden öğrenmek istediğim şey,bir şii ile evlilik düşünüyorum ,bunun için mezhebimden dönmek şartmıdır.mezhepler arsındaki evliliklerde dönmek kelimesi doğrumu? vereceğiniz cevap için teşekkürler….YARADANA EMANET

zonguldak

Cevabımız:

 

Değeri kardeş:

Sorunuzda belirttiğiniz hususlar,yani islamda mezhep ayrılığı konusu maalesef  Kutsal Dinimiz islam’da büyük kayıplara yol açtığını müşahede etmekteyiz.

En doğrusu kur’ana müracaat etmektir,

“Haram edilmiştir size analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt emme yüzünden kardeşleriniz olan kızlar ve zevcelerinizin anneleri, zifafa girdiğiniz zevcelerinizin, sizin himayenizde bulunan ve üvey kızlarınız olan kızları. Ancak zevcelerinizle zifafa girmedinizse kızlarını almanızda bir beis yok. Haram edilmiştir belinizden gelen oğullarınızın zevceleri ve iki kız kardeşi birlikte almak, çünkü bu adet de geçmiştir artık; şüphe yok ki Allah, bütün suçları örter rahimdir.” (Nisa/23)

Yukarıda ki ayette belirtildiği gibi Kişinin Mahremleri hariç,anlaşabileceği;Kelime Tevhid’e, Kur’anı kerime inanan ve ileride ahlaki,kültürel,içtimai ve sosyal yaşantı yönünden sıkıntı doğurmayacak birisiyle evlenmesinde sakınca yoktur.

ayrıca Kur’anı kerimde falan mezhebe mensup olan birisiyle falan mezhebe mensup olan birisi evlenemez diye bir hüküm olmadığı gibi Mezhep yada hak mezhep diye bir tanımda mevcut değildir.

Selametle kalın.

Allaha Emanet olun.