Nijerya’da Şiilere uygulanan zulüm dalgası, ordu tarafından 2015 Aralığında Nijerya’nın Kaduna Eyaleti Zaria Şehrindeki Hüseyniye’ye saldırı ile başlamıştır. Şeyh Zakzaki’nin evine yapılan baskında Şeyh Zakzaki ve eşi tutuklanmış ve yaklaşık bir yıldır herhangi bir açıklama yapılmaksızın hapiste tutulmaktadırlar. Nijerya polisi tarafından 12 ve 14 Aralık 2015’te Zaria’ya yapılan saldırıda aralarında Şeyh Zakzaki’nin 3 oğlunun da bulunduğu yaklaşık 350 kişi hayatını kaybetmişti.

Uluslararası insan hakları kuruluşlarının birçoğu yapılan bu katliamı kınamış, Uluslararası Af Örgütü 2016 yılında Nijerya Ordusunu Şiileri katletmek, olaylarda hayatını kaybedenleri toplu halde gömmek ve olaylarda işlenen cinayetlere ilişkin delilleri ortadan kaldırmakla suçlamıştı.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca Nijerya’daki toplu mezarları gösteren uydu görüntülerini yayımlamıştı. Yine yakın zamanda Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada; Nijerya yetkililerinin İslami Hareket lideri Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasına yönelik kararı çıkarması gerektiği belirtildi.

Nijerya İslami Hareketi üst düzey yetkililerinden Adem Sohu, Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda; Nijerya İslami Hareket lideri Şeyh Zakzaki ve eşinin durumuna değinerek şu ifadeleri kullandı: Ne yazık ki Şeyh Zakzaki iki yıl önce evine yapılan baskın sırasında sol gözünü kaybetmiş ve sağ gözünde de rahatsızlık bulunmaktadır. Onun ve eşinin sağlık durumu gittikçe kötüleşiyor ve her ikisinin de tedaviye ihtiyacı var ancak bize onlara doktor gönderme izni vermiyorlar.

Şeyh Adem açıklamalarının devamında, Nijerya hükumetinin Şeyh Zakzaki’yi şehit etme ya da bu şekilde yavaş yavaş ölmesini sağlama çabalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: Böyle bir ihtimal bulunmuyor ancak onlar Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumunun daha çok ciddileşmesini istiyor.

Nijerya İslami Hareketi üst düzey yetkilisi, daha sonra Şeyh’i yargılayan mahkemenin baskı altında olup olmadığı konusunda şu ifadeleri kullandı: Şeyh Zakzaki’yi yargılayan mahkeme üyelerinden bazıları tarafsızdır ve bazıları ise hükumetin tarafını tutmaktadır.

Şeyh Adem Sohu, ayrıca Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmamasının asıl nedeni ile ilgili şunları söyledi: Onlar, Şeyh İbrahim Zakzaki’nin halkın önüne çıkarak kendilerine karşı yapılanları anlatmasından korkuyorlar.

Şeyh Adem, son olarak Nijerya İslami Hareketinin Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili olarak: “Nijerya İslami Hareketi üyeleri liderlerinin serbest bırakılması için ülkenin birçok bölgesinde gösteri düzenlemektedir.” dedi.