Pakistan Arabuluculuğa Başladı

0
Pakistan Başbakanı Muhammed Nevaz Şerif ve Pakistan Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Rahim Şerif, Ortadoğu turu çerçevesinde Suudi Arabistan’dan sonra gittikleri İran’da da resmi görüşmeler yaparak önemli açıklamalarda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan Başbakanı Muhammed Nevaz Şerif ile görüşerek, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmenin zaruri olduğunu belirtti.

Ortadoğu turuna çıkarak İran ile Suudi Arabistan arasında arabulucu olarak gerilimi düşürmek isteyen Pakistan Başbakanı Şerif, Suudi Arabistan ziyareti sonrasında resmi temaslarda bulunmak için İran’ın başkenti Tahran’da bulunuyor.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre, Tahran’da Nevaz Şerif ile görüşen Ruhani, iki ülke ilişkilerinin her zaman kendine özgü özelliklere sahip olduğunu ve iki ülke halklarının yakın ilişkiler içinde olduğunu belirterek; İran ve 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşmayla İran’ın dünya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmesine vesile olacağını söyledi.

Ruhani, nükleer müzakereler ve nükleer anlaşma KOEP’in, bölgesel sorunların çözümü ve işbirliğinin geliştirilmesi için bir model olabileceği ümidini dile getirerek; İran’a yönelik yaptırımların kalkmasından sonra Pakistan ile de ilişkilerin gelişmesini temenni ettiklerini ve iki ülke arasında ticaret hacminin yıllık 5 milyar dolara yükselmesini arzuladıklarını ve iki ülke işbirliğiyle bölgesel sorunların çözümü için de çaba gösterilmesi gereğini açıkladı.

İran’ın başta komşuları olmak üzere dünya ülkeleriyle teamüle dayalı bir siyaset izlediklerini ve bu arada terörizm ile mücadelede işbirliği isteyen ülkelere İran’ın olumlu cevap vereceğini söyleyen Ruhani, İslam dünyası ve bölge şartlarının, İslam dünyasında savaş değil kalkınma ortamı için koalisyon kurmayı gerektirdiğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Pakistan başbakanı Şerif, iki ülke arasında dostane ilişkilerin olduğunu belirterek, İran ile ilişkilerin Pakistan için her zaman gurur verici olduğunu dile getirdi ve iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan başbakanı, nükleer anlaşmadan dolayı tebriklerini bildirirken, nükleer müzakerelerin yürütülmesinde İran’ın iyi bir diplomasi ve yönetim sergilediğini belirterek, İran’ın nükleer müzakereler sürecindeki hareketinin takdire şayan olduğunu belirtti.

GÜVENLİK VE ASKERİ İŞBİRLİĞİ

İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey Sekreteri Ali Şemhani de resmi temaslar çerçevesinde Tahran’da bulunan Pakistan Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Rahim Şerif ile görüştü.

Şemhani, iki ülkenin terörizmle mücadelede kararlı olduğunu ve iki ülkenin bölgede güvenliğin sağlanması için ortak işbirliği yapılmasının önemine dikkat çekti.

Tahran’da Rahil Şerif ile görüşmesinde iki ülke sınırlarında bulunan silahlı militan ve teröristlerin varlığına temas eden Şemhani, iki ülke arasındaki sınır bölgesindeki güvensizliğin tamamen kontrollü bir şekilde yönetildiğini ve bunun bazı ülkelerin istihbarat kuruluşlarınca, İran ve Pakistan ilişkilerinin geliştirilmesinin önlenmesi için yapıldığını söyledi.

Ali Şemhani, İslam ülkeleri arasında çatışma ve gerginliğin tek kârlı tarafının İslam düşmanları olduğunu ve bu durumun aynı zamanda terörist grupların daha da güçlenmesine yol açtığını dile getirirken, IŞİD gibi terör gruplarıdaki düşüncenin Şii ve Sünni fark etmez, bütün müslümanlar için bir tehlike olduğunu belirtti.

Rahil Şerif de, İran ve Pakistan ilişkilerinin gelişmekte olduğunu bildirirken, iki ülkenin bölgede teröristlerin ve güvenlik konusunda ortak tehditlerinin olduğunu ve özellikle de iki ülke sınırlarında bu unsurlara karşı mücadele ettiklerini ifade etti.

Pakistanlı askeri yetkili, iki ülkenin istihbarat, güvenlik ve sınır konularında işbirliğinin bölgede terör örgütlerine yönelik mücadelenin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacağını belirterek, Pakistan’ın, İran’ın güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı da kararlı bir şekilde mücadele vereceğini açıkladı.