Nijerya’daki Katliama Kars’tan Tepki!

0

Kars Caferileri adına bir açıklama yapan S.Ahmet Erdem ;Nijerya’nın Zariya kentinde dün ordu birliklerinin saldırısı sonu çıkan çatışmalarda çok sayıda Müslüman hayatını kaybetmesi ve yüzlercesi de yaralanması  ve İslami Hareket lideri Zekzaki’ye,Ailesine,yardımcılarına ve Şiilere karşı  Rejiminin işlediği cinayet kınayan bir açıklama yaptı.

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللّٰهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضٰى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدٖيلًا

“Müminler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (Ahitlerini) değiştirmemişlerdir.” (Ahzap, 23)

Nijerya’dan ulaşan son bilgilere göre, eşi ve oğlu şehid edilen Şeyh ibrahim Zekzaki’nin hayatı hakkında farklı haberler verilmektedir. Bazı haberler ağır yaralandığını bazı haberler ise şehid edildiği yönündedir.

Ayrıca Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgiler Nijerya ordusunun Nijeryalı Şiilerin lideri Şeyh İbrahim’in evine düzenledikleri vahşice saldırıda Nijerya İslami Hareket liderlerinin önde gelenleri bu cümleden olarak Şeyh Mahmud Muhammed Turi, Dr. Mustafa Said, İbrahim Osman ve Cemi Galima şehid edildikleri yönündedir.

Aynı saldırıda Şeyh Zekzaki’nin oğlu Seyyid Ali ve eşi Zeyneb İbrahim de onlarca şehid arasında bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yıl Kudüs gününde Nijerya devleti tarafından onlarca Müslüman kardeşimiz şehit edilmişti ve bu yıl da Erbain yürüyüşlerinde onlarca Müslüman, tekfirci Boko Haram örgütü tarafından intihar saldırıları ile şehit edildi.

Ehlibeyt Dostlarına karşı uygulanan bu acı ve vahşi olaylar dünyadaki tüm Ehlibeyt dostlarını derinden üzmekle birlikte ve tüm Müslümanların büyük bir acı ve endişe duymasına neden olmaktadır.

Nijerya devleti, yıllardır Nijerya’da masum insanları katleden, mallarını yağmalayan ve köylerini ateşe veren tekfirci terör örgütü Boko Haram ile savaşmak yerine; tek suçları Peygamber Ehlibeyt’inin yasını tutmak olan bu insanları öldürmektedir. Bizler bunu haince ve kalleşçe bir saldırı olarak kabul etmekte ve şiddetle kınamaktayız.

Bu cinayete en çok sevinen ise hiç şüphesiz Siyonist İsrail ve onun kuklası olan Vahhabi Arabistan Rejimi ve şürekasıdır.

Aldığımız son bilgilere göre Nijerya İslami Hareketi üyesi ve 300’e yakın Nijerya Ehlibeyt dostunun hazin şahadetlerini, bu büyük acıyı başta dünyayı adaletle dolduracak ve tüm bu mazlumların intikamını alacak olan Mevlamız Hz. Mehdi’ye (a.s), Nijerya halkına ve tüm Müslümanlara tesliyet arz ediyoruz.

Dünya Kamuoyundan Bu katliama sessiz kalmamasını ve hür düşünen sivil toplum kuruluşlarının bu cinayetlere tepki vermesini ve kınamasını umuyoruz.

Nijerya rejimi ve boko haram teröristlerinin saldırılarına ve vahşi cinayetlerine maruz kalarak can veren onlarca Ehlibeyt dostuna cenabı Allah’tan rahmet ve mağfiret ,acılı ailelerine sabrı cemil ve yaralılarına acil şifa diliyoruz.

S.Ahmet ERDEM-14.12.2015