Nijerya İslami Hareket Lideri Şeyh Zakzaki’nin Evine Saldırı!

0
Nijerya ordu güçleri Nijerya islami Hareketi liderinin evine saldırdı.

Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre bugün (Pazar) sabah erken saatlerinde Nijerya İslami lideri Şeyh İbrahim ez/Zekzaki’yi göz altına almak için Zaria şehrinde onun evine baskın düzenlediler.

Bu saldırıda askeri güçler evdekilere ateş açtı ve bu ateş sonucu ölen ve yaralanın olduğu bildirilmekte.

Şeyh Zekzaki’nin evinin zırhlı askeri araçlarla abluka altına alındığı, ancak evin çevresinde insan zinciri oluşturan halk kitlelerinin ise ordu güçlerine izin vermediği belirtiliyor.

Bazı kaynaklar bu olayda en az 35 kişinin askerler tarafından öldürüldüğünü bildirmekteler.

Bu saldırının, Nijerya askerlerinin dün Zaria şehrinde Bakiyetullah hüseyniyesine yönelik düzenledikleri saldırı ardından yapılmakta olduğu belirtilmektedir.

Nijerya ordusu 2014 yılında da Kudüs günü dolayısıyla düzenlenen törene saldırması sonucu Şeyh Zakzaki’nin üç oğluyla birlikte bir çok müslümanı şehid etmişti.

Nijeryalı Hizbullahi alim Şeyh Muhammed Mahmud Turi’nin şehid olduğu iddia ediliyor. Nijerya Hizbullahi Hareketi’ne yönelik ordunun gerçekleştirdiği saldırı sırasında kendilerini Şeyh İbrahim Zakzaki’ye siper eden bir çok müslüman şehid olmuştu. Bunların arasında hareketin öncü isimlerinden Şeyh Muhammed Mahmud Turi’nin de olduğu iddia ediliyor. Şeyh İbrahim Zakzaki’nin de yaralı olduğu iddialar arasındadır.