Nasrallah:Bazı Arap krallıkları İsrail’in Koruması Olmadan Yola Devam Edemezler

0
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin iddialarına cevap verdi. Tüm dünyanın oy birliği ile terör örgütü olarak kabul edilen bir gruba karşı savaştıklarını açıklayan Nasrallah, “O zaman, biz nasıl terörist olabiliriz?” diye sordu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Hizbullah komutanlarından Ali Fayyad’ın Suriye’nin Halep kentinde IŞİD terör örgütü tarafından şehid edilmesinden sonra düzenlenen taziye meclisinde dün bir konuşma yaptı.

Hizbullah lideri yaptığı konuşmada , Körfez İşbirliği Konseyi’nin kendilerini ‘terör örgütü’ ilan etmesi ve bölgedeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

‘IŞİD ŞİİLERDEN DAHA ÇOK SÜNNİLERİ ÖLDÜRDÜ’

IŞİD’le savaşmaları için, gelen talep üzerine Irak’a gizlice generaller gönderdiklerini açıklayan Nasrallah, sözlerini, “Irak’a neden müdahale ettik? İstatistik olarak, IŞİD, Irak’ta Şiilerden daha çok Sünnileri öldürdü. Irak hükümeti, bilim insanları ve halk yardım istedi ve en yüksek ses Ayetullah Ali Sistani’nindi. Bizden yardım istendi. Onların liderlere ve generallere ihtiyacı vardı, askerlere değil. Gece yarısı birkaç kişiyi aradık ve onları Irak’a gönderdik. Görevimizin farkındayız. Obama, Irak’ta IŞİD’in işgal ettiği toprakların yüzde 40’ının geri alındığını söylüyor. Bunu kim yaptı? Siz mi biz mi?” şeklinde sürdürdü.

Nasrallah’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

— Suudi Arabistan’ın sinirlenmesini anlıyoruz, çünkü başarısız olan herkes sinirlenebilir.

— Biz, oybirliğiyle terör örgütü olarak kabul edilen bir örgüte karşı savaşıyoruz. O zaman biz nasıl terörist olabiliriz?

— Lübnan ordusu, Lübnan halkı, Lübnan direnişi Lübnan’ı koruyor. Körfez’deki Araplar değil.

— Bizim terör örgütü olarak ilan edilmemizin sebebi, tüm dünyada ezilenlere umut vermemiz.

— Bugün Suudi Arabistan Lübnan’a kızgın. Hizbullah’a da kızgın olabilir, bunu anlıyorum. Çünkü bize karşı sürekli yeniliyor.

— Özellikle Suudi rejimi olmak üzere Arap rejimleri her zaman İsrail’e karşı koyanlara yönelik komplo kurdu.

— Bazı Arap krallıkları İsrail’in koruması olmadan yola devam edemeyeceklerini biliyor.

— Arap ülkelerine diyoruz ki, bizi rahat bırakın. Sizden hiçbir şey istemiyoruz.

— Suudiler Yemen’de kaybediyor ve bu, onları savaş suçu işlemeye itiyor.

— Suriye’deki savaşa dahil olmak bizim görevimiz.

/Sputnik