Namazda Fatihadan sonra Âmin Demek

0

Necla/Zonguldak

Selamün Aleyküm;

Yeni öğrendiğim kadarıyla biz yani Ehlisünnet Mezhebinden olanlar, Fatiha Suresinden sonra âmin diyoruz, şia kardeşlerimiz ise Elhamdülillah diyorlar bunun nedeni ne? Âmin kotu bir şey mi ki âmin demiyorlar?

Değerli Necla:

Selamün Aleyküm

1-Fatiha suresi Kura’nı kerimin surelerinden bir suredir ve kur’anı kerimin üçte birisini temsil etmektedir, Bir kısmı Yaratanımızın yüceliğini ve kalan bölümü de kul’un Yaratanından niyaz ve temennisini temsil etmektedir.Kur’anı kerimdeki surelerin hiçbirisi Fatiha suresinin yerine geçemez yani Fatiha suresi olmayan bir namaz namaz olamaz. Fatiha suresi namaza vasıf kazandırmaktadır.

Bu nedenle Fatiha suresi dua değildir ve insan onu namazda dua maksadıyla okuyamaz o kuranı kerimin surelerinden bir suredir ve Allah kelamıdır.

2-Âmin kelimesi Haricen söylenilen bir kelimedir ilahi bir kelime değil sadece sonradan fatiha suresinin sonuna eklenen beşeri bir kelimedir. Ama (Elhamdülillah Rabbil âlemin) ilahi bir kelam olup ve namazda ilahi bir kelamı söylemek namazı batıl etmemektedir.

3-Namaz ilahi bir emirdir biz onu Hz. Peygamberin (s.a.a) öğretileri doğrultusunda eda etmek durumundayız, peygamberimizin ve 12 imam’ın namazlarında (Âmin) dediklerine dair Ne Şii ve ne de Sünni kaynaklarında sahih bir hadiste yoktur. Ama (Elhamdülillah) dediklerine dair birçok belge mevcuttur ev bizim için her Alanda olduğu gibi Namaz’da da Peygamberimizin yaptıkları ve buyurdukları geçerlidir.

Selametle

Allaha Emanet olun.