Mina Faciasını Suud Rejimi Planladı

0

Güney Irak Çalışma Merkezi Müdürü, Mina faciasında hacıların öldürülmesi olayında kasıtlı bir ihmal olduğuna inandığını ve buradan İslam Komitesi’nin Hac konusunun yönetimi ile ilgili toplanmasının gerekli olduğunu söyledi.

Londra Üniversitesi öğretim görevlisi ve Güney Irak Çalışma Merkezi Müdürü Ali Ramazan El-Evsa verdiği röportajda, Mina faciasının boyutlarına ve Âli Suud Rejimi’nin Hac merasimi düzenlemeye layık olmadığı konularına değindi.

Mina Faciasında açık bir ihmal göze çarpmaktadır

El-Evsa açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: Açıkça şunu söylemek mümkündür; Suud Rejimi bu facianın meydana gelmesi için plan yapmıştı ve bu günahsız Hacıların öldürülmesinde bilinçli bir ihmal görülmektedir ve bu konuda bir kaç noktaya işaret edilebilir; İlk olarak bu alanda kasıtlı bir ihmal vardır. O da, olay anında ambulanslar sadece ölülerle ilgilendi.Hacıların yöneldiği asıl çıkış yolu kapandı ve bu noktaya yığılan hacılar orada birkaç saat kalınca yavaş yavaş canlarını teslim ettiler. Eğer sadece ambulanslar Hacıların üzerine su serperek onların serinlemesini sağlasaydı kim bilir belki de, bu facia meydana gelmezdi, eğer kapanan çıkışlar açılsaydı bu olay meydana gelmeyecekti. Ancak burada bilinçli bir ihmal olduğu çok açıktır .Âli Suud Rejimi Hacıların çok sayıda kayıp vermesini istiyordu ve yine en çok kaybın İranlı hacılardan olduğuna şahit olmaktayız çünkü olayın meydana geldiği yolda çok sayıda İranlı hacı bulunmaktaydı hatta bazı yaralıları, kendilerine yardım ulaşmaması için ölülerin yanına koydular.

Arabistan Miladi 80 yılında da Müşriklerden Kurtuluş Gösterisinde Hacıları kana bulamıştı

Güney Irak Çalışma Merkezi müdürü daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Arabistan hiçbir zaman İbrahimi Hac düzenleme peşinde olmadı ve Hacıların hac amellerini tam yerine getirememeleri için korkutmaya çalıştı. Arabistan en önemli Hac amellerinden olan müşriklerden kurtuluşu reddetmektedir, bu konuyla ilgili Kuran-ı Kerim’de ve Tevbe suresinde birçok ayet vardır. Peki o halde Suud Hanedanı neden bunu inkar etmektedir? Miladı 80 yılında da Âli Suud Hacılara karşı müşriklerden kurtuluş gününde cinayet işledi ve ben bu cinayetin, emniyet güçlerinin bize nasıl ateş ettiğine ve bunun sonucunda yüzlerce Hacının nasıl öldüğüne bizzat tanık oldum. Ben Arabistan’ın bunları bilinçli olarak yaptığına inanıyorum.

El-Evse açıklamalarının devamında kendisine yöneltilen, İslam Ülkelerinden Hac Merasimi için Komite kurulmasının gerekliliği konusundaki soruya verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: Bu soruya cevap vermeden önce şunu söylemek gerekir; Arabistan Hac Merasimini Düzenleme yetkisini kaybetmemek için Müşriklerden Kurtuluş Gösterisinin siyasi olduğunu ilan etti. Öyle ki Müşriklerden Kurtuluş Gösterisi Hac ibadetinin zaruretlerindendir ve siyasetle hiçbir ilgisi yoktur ve nitekim Kuran-ı Kerim’de de buna işaret edilmektedir. Ancak Arabistan bu suçlamayla konuyu karmaşık hale getirerek , basit bir şekilde Hac merasimini düzenleme yetkisini elinde tutmaya çalışıyor.

Hac Merasimi Düzenleme komitesi kurulması bir zorunluluktur

El-Evse açıklamalarının sonunda şu ifadeleri kullandı: Mevcut diğer bir sorun ise , bu yıl Hacılara karşı katı kurallar uygulanmakta ve Müslümanlara yanlarında dua kitabı getirme izni verilmemektedir ve hatta aramalarda telefon kontrolü yapılmaktadır aslında bunun gerçek anlamı cinayet için yol açmaktır. Tüm İslam ülkelerinin katılımıyla Hac Merasimi Düzenleme Komitesi kurulması, Hacıları sorunlardan kurtarmanın tek yoludur.