Militanların Son İkmal Yolu da Kesildi!

0
Suriye ordusu, Halep’in kuzeyindeki stratejik 2 köyde tekfirci militanların kuşatmasını kırdı. Ordu güçleri, militanlara destek sağlayan son ikmal yolunun da kesildiğini duyurdu.

Suriye ordusuna bağlı birlikler, yerel güçlerin de desteğiyle, yaklaşık 3 yıldır tekfirci militanların kontrolünde olan Nubbul ve Zehra’ya girdi. Nubbul ve Zehra’nın alınmasıyla, bölgedeki militanların son ikmal hattı da kesilirken; Suriye ordusu yaklaşık 1,5 yıllık mücadelenin sonunda, ‘Halep çemberi’ni kapatmış oldu.

Suriye ordusunun, Zehra ve Nubbul’u alarak, tekfirci militanların son ikmal yolunu kesmesinin, Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin gidişatını da etkileyeceği belirtiliyor. Son gelen bilgilere göre, taraflar arasında başarısız geçen görüşmeler Şubat ayına ertelendi.

‘TERÖRİSTLER KASABALARI TERK ETTİ’

RİA Novosti’ye konuşan bir askeri kaynak, “Öncü birlikler, Nubbul ve ve Zehra kasabalarındaki kuşatmayı kırdılar. Teröristler bu kasabaları terk etti, ancak dış mahallelere yönelik havan topu ve geliştirilmiş roketlerle yapılan saldırıları sürdürüyorlar” dedi.

SURİYE ORDUSUNUN İLERLEYİŞİ HIZLANACAK

Suriye ordusunun ilerleyişi, neredeyse bir yıldır süren çatışmaların ardından geldi. Halep, 2012 ortalarında yaşanan çatışmada, isyancılar ve Suriye güçleri arasında bölünmüş, kentin batı tarafı hükümet güçlerinde kalırken, doğu bölümü ise cihatçıların eline geçmişti.

İki kasabanın geri alınmasıyla Halep’te Suriye ordusunun ilerleyişinin hızlanacağı belirtiliyor.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin iki gün önce Halep’in kuzey kırsalında geniş çaplı bir operasyon başlattığı bildirilmişti.

Nubbul ve Zehra beldelerine giren Suriye ordusu ve müttefiklerinin yakındaki Retyan beldesindeki silahlı grupların mevzilerini yoğun ateş altına aldığı belirtilirken silahlı grupların Ahelep’in Fethi adıyla kurdukları operasyon odasının komutanı Yasir Abdurrahim’in de Türkiye’ye kaçtığı belirtiliyor.