Mezhepçiliği Ortadoğu’da Canlandıran Erdoğan,İran’ı Mezhepçilikle Suçladı

0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak “Bir yandan Rusya ve Esed rejimi, diğer yandan PKK, PYD ve DAEŞ terör unsurları mazlum insanları öldürüyor tarihi mekanlara saldırıyor. Karanlık yapılar bölgedeki gizli hesapların birer truva atına dönüştü. DAEŞ’i, PKK’yı, YPG’yi ortaya çıkaran da besleyip büyüten de rejimin ta kendisidir” dedi.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak “Bir yandan Rusya ve Esed rejimi, diğer yandan PKK, PYD ve DAEŞ terör unsurları mazlum insanları öldürüyor tarihi mekanlara saldırıyor. Karanlık yapılar bölgedeki gizli hesapların birer truva atına dönüştü. DAEŞ’i, PKK’yı, YPG’yi ortaya çıkaran da besleyip büyüten de rejimin ta kendisidir” dedi.

Birlik Vakfı’nın 30. yıl kutlamalarında konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bugün Birlik Vakfımızın 30. yıl kutlamalarında sizlerle beraberiz. Biz yazı kışı bir dava arkadaşlarıyız. Gençlik dönemimizden itibaren benim bu kutlu yolda uzun bir geçmişim var ve bu sahne hatıralarla dolu.Buradaki pek çok kardeşimizinde bu yolda çok uzun zaman emek harcadığını biliyoruz. Burada ekmek domates peynir yediğimiz çok anlar oldu. Bu dava hor kalmasın diye eğitimle irfanla desteklenerek yetiştirilen yeni nesilleri de görüyorum. Ne mutlu nesilden nesile aktarılan dava için çalışanlara. Ne mutlu bu yolda ömür geçirenlere ve geçirecek olanlara. 13 yılda birçok alanda çok önemli mesafeler katettik. İki alanda hedeflediğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimizi belirtmek isteriz. Eğitimde fiziki imkanları geliştirdik ama eğitimin içeriği konusunda çocuklarımızı medeniyet tasavvurumuza uygun noktada yetiştirme hususunda aynı başarıyı gösteremediğimizi belirtmek isterim.

Müfredatı süratle geliştirmemiz lazım bunu hallettiğimiz zaman gençliğimiz çok daha farklı bir şekilde gelişecektir. Aynı şekilde kültür konusunda yapılanlarla yapılması gerekenler arasında çok büyük farklılıklar var. Artık önümüze bakacağız.

Paralel yapılanmanın milletimizn gönlünde açtığı yaraları düzelmenin de peşine düşmeliyiz. Milletimiz üzerine düşeni hakkıyla yapmış yapmaya da devam etmektedir. Sıra sizde ortaya çıkan boşlukları düzelteceğinize yürekten inanıyorum ve attığınız adımlarda da yanınızda olacağımı belirtmek isterim.

Eğitimde altyapıyı güçlendirdik çok önemli mesafeler katettik. Eğitim ve kültürde istediğimiz ilerlemeyi gösteremedik.

Geçmişten aldığımız dersler ışığından gelecek yılların eğitim ve kültür alanında bir seferberlik anlayışıyla geliştirmeliyiz.

STK’ların da gelişerek eğitime katkıda bulunmaları gerekir. STK’ların girmediği alan kalmamalı. Bu gençlik her alanda yerini almalı.

Bürokratik oligarşiye bu ülkeyi bırakamayız, teslim edemeyiz.

Türkiye’nin 2023’te de eğitim ve kültür alanında hedeflerine ulaşacağına inanıyorum.

Bu millet Hint yarımadasındaki bir zulme donanmalarını gönderen bir millettir biz Osmanlı’nın toruynlarıyız. Elimiz nereye kadar uzanıyorsa elimizi uzatmak zorundayız. Suriye’de bir terör örgütüyle değil bir tarihe bir medeniyete karşı savaş veriliyor. Rejimde aynı savaşı veriyor DAEŞ de aynı savaşı veriyor kimse kimseyi kandırmasın. Batı ülkeleri Suriye halkını temsil eden muhalifleri desteklemede hızlı davransaydı herşey farklı olabilirdi. Ne zamanki mülteciler kapılarına dayandıo o zaman durumu anladılar.

Bir yandan Rusya ve Esed rejimi, diğer yandan PKK, PYD ve DAEŞ terör unsurları mazlum insanları öldürüyor tarihi mekanlara saldırıyor. Karanlık yapılar bölgedeki gizli hesapların birer truva atına dönüştü. DAEŞ’i, PKK’yı, YPG’yi ortaya çıkaran da besleyip büyüten de rejimin ta kendisidir.

İran mezhepçilik gayesiyle Esed’in arkasında durmasaydı belki bugün Suriye diye bir meseleyi konuşuyor olmayacaktık.

DAEŞ gibi İslam adı altında faaliyet gösteren terör odaklarının önüne geçmezsek bu zulmü engelleyemeyiz. Müslümanlar bu zilleti daha fazla taşıyamaz. Hep birlikte İslam coğrafyasında bu bilincin uyanması için çalışmalıyız.