Körfez Patlamaya Hazır Barut Fıçısı Gibi!

0
Kuveyt mahkemesi, İran ve Hizbullah adına casusluk yaptıkları iddiasıyla iki kişiyi idama mahkum etti.

Fars Körfezi’ndeki sorunlar ve siyasi gerilim bitmek bilmiyor.  Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimin sıcaklığı devam ederken, olay unutulmadan yeni bir gerilimin fitili daha ateşlendi.

Kuveyt’te biri İranlı 2 kişi, İran ve Hizbullah adına casusluk yaptıkları iddiasıyla idama mahkum edildi. Kararın, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın İslam alimi Ayetullah Bakır Nemr’in idamının ardından verilmesi dikkat çekici bulunuyor. Bu kararla bölgede özellikle İran ile gerilimin daha da artırabileceği belirtiliyor.

Kuveyt mahkemesi tarafından, büyük miktarda silah bulundurmak ve saldırı planı yapmakla suçlanan bir grup Kuveytli Şii ile beraber gıyabında yargılanan İranlı Abdulreda Haydar, idam cezası aldı.

Mahkemede başka bir Kuveytliye de idam cezası verilirken, 19 kişi ise 5 ila 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılırken, 3 kişi de beraat etti.

KÖRFEZ ÜLKELERİNDE ŞİİLERE BASKI ARTIYOR

23 Eylül’de başlayan davada 23 sanık, suçlu olmadıklarını ve işkence sonucu itirafta bulunduklarını belirtmişti.

Nüfusun üçte birinin Şii olduğu Kuveyt’te verilen idam kararı, son dönemde Körfez ülkelerinde Şiilere yönelik verilen son ceza oldu.

Suudi rejimi 1 Ocak’ta, aralarında İslam alimi Ayetullah Nemr’in de bulunduğu çoğu El Kaide üyesi olan 47 kişiyi idam etmişti. Ayetullah Nemr’in idamı İran ve Suudi Arabistan arasındaki krizi daha da derinleştirerek diplomatik ilişkilerin kesilmesine sebep olmuştu. Kuveyt ve körfez ülkelerinin çoğu bu krizde Suudilerin safında yer almıştı.

Kuveyt mahkemesinin bu yeni idam kararının, daha önce Suudi Arabistan konusunda olduğu gibi İran ile olan ilişkilerin bozulması ve bölgedeki gerilimi daha da artırmasından endişe ediliyor.