Kars’ta Meydanlar “Lebbeyk Ya Hüseyin” Diye İnledi….

1

Kerbela Şahitlerini Anma Töreninde birlik mesajları

Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbela’da şehit edilişinin 1377. yıldönümü nedeniyle Kars’ta düzenlenen anma töreni; Hz. Ali Çarşı Camii ve Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii önünde toplanan binlerce vatandaşın katılımıyla Kars Garnizon Şehitliği ziyareti ile devam etti.

Kars Garnizon Şehitliği önünde dualar yapılarak, günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

“Şehitler efendisi Hz. Hüseyin’e ve Kerbela Şehitlerine selam olsun. Selam olsun Kerbela şehitlerinin devamı olan vatan ve bayrak şehitlerimize.” cümleleriyle konuşmaya başlayan Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem:

“Bugün Kars’ta Hz. Hüseyin sevdalılarının yürüyüşlerini izlediğimizde Hz. Resulü Ekrem’e vefa gösteren şehrimizle, bu halkımızla bir kez daha gurur duydum. Hz. Hüseyin’in Kerbelasına sahip çıkarak, Resulullah’a vefa gösteren bu halkımızdan Allah razı olsun.” dedi.

“KERBELA, İSLAMİYETİN VE İNSANİYETİN ORTAK ACISIDIR”

Kars’ın bu birlik ve beraberlik örneğini sergilemesinin çok önemli bir davranış olduğunu kaydeden Seyyid Ahmet Erdem, “Başta Sayın Kars Valisi Rahmi Doğan olmak üzere, bütün devlet erkanı ve o cansiperane görev yapan değerli emniyet teşkilatı ve cansiperane görev yapan kamu görevlilerimiz canlarını vatana feda etmeye her daim hazır olan, caddeleri tıklım tıklım dolduran değerli Kars halkı bugün ehlibeyte sahip çıktı, peygamberine vefa gösterdi ve ehlibeyt bayrağı altında birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu dünyaya ilan etti.

Kars’ın bu birlik ve beraberliği sergilemesi ve Türkiye’mize örnek olması anlamında da oldukça önemlidir. Bizlerin manevi değerimiz olan ehlibeyt, peygamberimizin bizlere emanetidir.

O ehlibeyte 1377 yıl önce ihanet ettiler, ehlibeyte kıydılar. Peygamber neslini kesmek, yok etmek istediler ve o günden bu güne kadar Kerbela İslam ümmetinin ve bütün İslamiyetin ve hatta bütün insaniyetin ortak acısı olmuştur.

O günden bu tarafa Resulullah’ın buyurduğu gibi; ‘Oğlum! Gözümün nuru, cennet gençlerinin efendisi olan Hüseyin’imin Kerbela’da mazlumca öldürülmesi inananların kalbinde bir ateş yakacak ki o ateş kıyamet gününe kadar sönmeden devam edecek.’ Bugün biz devletimizle, milletimizle ayrım yapmadan şanlı Türk bayrağının önümüzde ve üstümüzdeyken ilerlediğimiz bu kortejle aziz şehitlerimizin huzuruna geldik ve şehitlerimizi de Seyyidi Şüheda Hz. Hüseyin’in şahsında yücelmek ve ruhlarının şad olması için dua etmek için onların manevi huzurlarındayız. Kars’ın birlik ve beraberlik içerisinde Hz. Hüseyin’in yasını tutması Türkiye’ye ve ülkemizle birlikte bütün insanlığa bir mesajdır.

Türkiye’nin serhat ilinden vatanda ve millete birlik ve beraberlik mesajı verilmiştir.

Kars Türkiye’nin özetidir. Kars Türkiye’nin en huzurlu kentidir. Kars halkı Kur-an’ının, ehlibeytinin devletinin ve bayrağının bekçisidir. Allah, vatanın bekası için Güneydoğu’da ve ülkemizin her noktasında can veren ve mazlumca Kerbela şehitleri gibi şehit edilen aziz şehitlerimizin de ruhlarını şad etsin. Allah, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin.” dedi.

“HZ. HÜSEYİN, ZALİMLERE KARŞI DİK DURUŞUN SEMBOLÜDÜR”

Ardından bir konuşma gerçekleştiren Kars İl Müftüsü Mehmet Genç de konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Kerbela Şehitleri’ni anma günü dolayısıyla gönderdiği mesajı katılımcılarla paylaştı. Müftü Genç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in mesajını okuyarak, “Kerbela’nın bizlere yüklediği görev ve sorumluluk gönül kapılarımızın ardı ardına açılması hiç şüphesiz ki Muharrem Ayı, Aşure ve Kerbela’nın birlikte anılmasına vesile olmuştur. Muharrem Ayı da bizimdir, Aşure de bizimdir, Kerbela da bizimdir. Yani hepsi Müslümanlarındır, hiç kimse bunu ayrıca kendine münhasır kılamaz. Bu acının dünyanın dört bir yanında her mezhep, meşrep, ırk ve coğrafyadan müminin ortak hüznü ve kederidir. Acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin’in ve etrafındaki arkadaşlarının asil duruşunu ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadelesini bizler örnek alarak, müminlerin gönüllerinde taht kuran ve onlar bu zulmü reva görenlere ise her zaman lanet okuyan Müslümanların vicdanında mahkum edilmişlerdir. Zalimlere karşı her zaman dik duruşun sembolüdür Hz. Hüseyin.” ifadelerine yer verdi.

“KERBELA OLAYLARI, İSLAM COĞRAFYASINDA DEVAM ETMEKTEDİR”

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta da İslam coğrafyasında Kerbela olaylarının sürdüğüne dikkat çekerek “Burada toplanmamızın nedeni Kerbela’dır. Evvela Kerbela’nın ne demek olduğunu bilmek lazım. Kerbela, haksızlık karşısında direnişin, baş kaldırışın adıdır.Bu hadisenin üzerinden bin yıllar da geçmiş olsa bugün görüldüğü gibi halen tazeliğini korumaktadır ve bundan sonraki süreçte de korumaya devam edecektir. Çünkü Kerbela, hepimizin bilmesi gereken bir olaydır. Kerbela, peygamber efendimizin gözümün nuru dediği torunlarına yapılan saldırıdır, dolayısıyla Müslüman alemine yapılan saldırıdır. Bu saldırıyı hiçbir zaman unutmamalıyız ve birlik, beraberliğe ihtiyacımız olduğu bu günlerde Kars yeniden Türkiye’ye ve dünyaya buradan birlik ve dayanışmayı haykırdı. 15 Temmuz akşamı da Kars bu birlikteliği göstermişti şimdi de İmam Hüseyin’in matem gününde bir araya gelerek gösterdi. Bu birlik ve beraberliğimize Ankara’dan gelerek aramızda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Milliyetçi Hareket Partisi Yönetim Kurulu Üyesi, eski Kars Milletvekili Adayı Taner Gökçek ve eski Kars Milletvekili Adayı Erkan Koçali’ye ve il dışından gelen bütün misafirlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Değerli dostlar birlikten, beraberlikten ve dayanışmadan bahsettik. Arkadaşlarımızın buraya gelmesi bizim birbirimize sadakatimizin bir örneğidir. Bilmemiz gereken çok şey vardır elbette ama en önemlisi ehlibeyti, İmam Hüseyin’i, Hz. Ali’yi, İmam Hasan’ı çok iyi bilmemiz lazım. Özellikle Muharrem’in içinde yaşadığımız 10. gün, yani Hz. Hüseyin’in şehit edildiği gün olarak bilmeyelim yalnızca. Bugün İslam coğrafyasına baktığımızda Kerbela’nın halen daha yaşandığını görmek mümkündür. Bu nedendir biliyor musunuz. Bunun en büyük nedeni siyasi hırs, menfaat ve çıkardır. Çıkarlar uğruna İslam coğrafyasında bizlerin birbirini öteleştirmesinden kaynaklanan sıkıntılardır. Dolayısıyla birlik ve beraberliğimizin bundan sonraki süreçte de devam etmesini temenni ediyor başta İmam Hüseyin olmak üzere vatan uğruma canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.

“KERBELA, TÜM MÜSLÜMANLARIN ORTAK ACISIDIR”

Hz. Hüseyin’in dünya nimetlerini talep etmediğini, tek amacının adaleti sağlamak olduğunu dile getiren Kars Valisi Rahmi Doğan ise Hz. Hüseyin’i anlamanın yolunun, Hz. Hüseyin gibi yaşamaktan geçtiğini söyledi. Vali Doğan, konuşmasında şunları söyledi; “Bugün Muharrem’in 10’u ve Kerbela şehitlerinin yıl dönümü. Bugün Kerbela şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak için bir araya geldik. Kerbela bizim tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır. Efendimizin torunu, cennet gençlerinin lideri olan Hz. Hüseyin’in şehit edildiği gündür. Kerbela’ya şöyle bir baktığımızda aslında bir rant kavgası, iktidar kavgası var ve onun karşısında dünya nimetlerini elinin tersiyle itmiş bir ehlibeyt ve onun aile efradı var. Hz. Hüseyin Iraklıların daveti üzerine Kerbela’ya gelmiş ve Emevi zulmüne karşı direnmek için, onlara karşı durabilmek için sadece 70 kişiyle orada bulunmuştur. Eğer Hz. Hüseyin dünya nimetlerini talep etmiş olsaydı Kerbela’da olan Emeviler zaten istediklerini verecekti ama Hz. Hüseyin dünya nimetleri adına hiçbir şey talep etmemiştir. Adalet istemiştir, hakkaniyet istemiştir ve bu düşünceyle gelmiştir. Eğer Kerbela’ya savaşmak için gelmiş olsaydı 70 kişi ile gelmiş olmazdı, Hz. Hüseyin’in bu yaklaşımı iyi niyetini göstermektedir. Kerbela günümüzde hala devam etmektedir. İslam coğrafyasında Müslümanlar birbiriyle mücadele etmekte ve insanlar perişan halde yaşamakta. Bu coğrafya maliyeti zor bir coğrafya. Dolayısıyla Kerbela’yı iyi anlamak lazım. Kerbela’yı iyi anlamak için de Hz. Hüseyin gibi yaşamak lazım. Kerbela olayı bir kesimin değil, bütün Müslümanların acısı, ıstırabı, üzüntüsüdür. Dolayısıyla o devre baktığımızda zaten ne Sünni, ne Şii, ne Alevi gibi mezhep ayrımı olmadığını göz önüne aldığımızda Kerbela olayı tüm Müslümanlara karşı yapılmış bir olaydır. Bunun bilinci ve şuuru içerisinde yaşamamız lazım. Hz. Hüseyin’in şahsında tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak istiyorum. Bugün bu coğrafyada şehitler veriyoruz, gaziler veriyoruz. Dolayısıyla bu bilinci gelecek nesillere aktararak, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamamız lazım.

“TERÖRE KARŞI BU BİRLİKTELİĞİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Kars’ın birlik ve beraberliğe örnek şehirlerden olduğunun da altını çizen Kars Valisi Rahmi Doğan, bölgeye sokulmak istenen terör belasına karşı bu birlikteliğin sürmesi gerektiğini hatırlattı. Vali Doğan, konuşmasında son olarak şunları söyledi; “Kars bu birlik ve beraberliği gösteren, birlikte yaşamanın en iyi örneklerini sergileyen bir kenttir. Her kesimden, her sosyal yapıdan insan olmasına rağmen birlikteliğin en iyi örneğini sergileyen Kars’a teşekkürlerimi sunuyorum. Özellikle bölgemize taşınmaya çalışılan terör ve teröristlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz mesajını her daim vermeli ve bu şuur içinde yaşamalıyız. İnşallah bu birlik ve beraberliğimizi kimse bozamayacaktır.”

“ALLAH, ÜLKEMİZİ BÖLMEK İSTEYENLERE FIRSAT VERMESİN”

Hz. Ali Çarşı Camii İmamı Behram Geley tarafından da alanda günün anlam ve önemine binaen dua yaptırıldı. Behram Geley, duasında; “Allah, bizlere peygamber ve ehlibeyt bayrağı altında birleşmeyi nasip etsin. Yarabbi bu mübarek günlerde ahir zaman peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ın aziz torunlarını katleden Ebu süfyan neslinden gelen yezide lanet etsin. Allah dualarımızı kabul etsin. Bu aziz günlerin hürmetine birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Ülkemizde yaşayan Müslümanlara kelimi şahadet getirerek can vermeyi nasip eyle. Kurtuluş savaşında bizim ecdatlarımız Kürt, Türk, Laz, Çerkez ve diğer etnik gurupların ayrımını yapmadan o birlik, beraberlikleriyle memleketimizi düşman esaretinden kurtardılar. Allah o birlik ve beraberliği ülkemizde yaşayan Müslümanlara nasip etsin. Allah, ülkemizi bölmek isteyenlere fırsat vermesin. Hangi taşı kaldırsan altından Amerika çıkıyor, Allah İslam’a kin besleyen, Müslümanları katleden bütün zalimlere lanet etsin. Allah vatanımızın muhafızları olan askerlerimizi, emniyet güçlerimizi korusun, şehitlerimizi Kerbela şehitleri ile meşhur etsin. Allah bu memleketi düşman işgalinden kurtaran, kumandanlık yapan büyük kumandan Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına rahmet etsin, bizlere de birlik ve beraberlik versin.” dedi. Hz. Ali Çarşı Camii İmamı Behram Geley’nin dualarına hep bir ağızdan amin denildi.

Kars Garnizon Şehitliği önünde dualarla sona eren anma töreni, kortej yürüyüşünün Asri mezarlığa kadar devam etmesi ve mezarlık ziyareti ile tamamlandı.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI / UĞUR AYDIN