Kars’ta Kış Lastiği Denetimleri Artırıldı

0
Kars’ta 1 Aralık itibarı ile zorunlu kış lastiği kullanma uygulaması yürürlüğe girdi ve denetimler artırıldı.

Kış mevsiminin yoğun olarak yaşandığı illerin başında gelen Kars’ta da bugün itibariyle İnönü Caddesi Cumhuriyet Meydanı’nda kışlık lastik denetimleri yapıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 655 (KHK) no’lu Kanun Hükmünde Kararnamesi ile belirlenmiş olan; zorunlu kış lastiği uygulaması 4 ay boyunca yürürlükte kalacak ve takip eden yılın 1 Nisan gününe kadar devam edecek.

Kış mevsimiyle birlikte kar yağışı ve buzlanma gibi olumsuz hava koşulları sebebiyle karayolu ulaşımında yaşanabilecek olumsuz yol koşulları dikkate alınarak, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması ve güven içerisinde seyahat edebilmeleri amacıyla Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen kış lastiği denetlemesinde, bu kurala uymayanlara cezai işlem uygulandı.

Yol üzerinde durdurularak araçlarda yapılan lastik kontrollerinde kış lastiğini takmış sürücülere trafik ekipleri tarafından teşekkür edilirken, bu kriterlere uymayanlara ise cezai işlem uygulandı. Denetlemelerle alakalı açıklamada bulunan Kars İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Komiser Yardımcısı Cahit Karakelle, sürücülere bu konuda hassas davranmaları çağrısında bulundu.

Ekipler Amiri Cahit Karakelle, “Bildiğiniz gibi 8.11.2012 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikte ülkemizde kullanılan tüm ticari araçlara ve yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bizde bugün burada kış lastiği uygulaması yaparak bu yönetmelik gereği sürücülerin kış lastiği takıp takmadığını denetliyoruz hemde kış lastiği kullanma faydaları hakkında halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Serhat Şehri Kars’ın kışıyla ün yapmış şirin bir il olduğunu kaydeden Karakelle, “Kış lastiği normalde hava 7 derecenin altında iken kesinlikle kullanılması lazım yani iklim Sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü tüm illerde kış lastiği kullanılması gerekiyor. Kış ilimizde bahsettiğimiz gibi ağır geçtiği için ilimizde özellikle tüm araçların kış lastiği kullanması biz zorunlu olarak görüyoruz. Kars’ta vatandaşlarımız genellikle kış lastiğini kullanıyorlar, bu konuda gerçekten duyarlılar. Kış lastiği kullanmayan araç istisnai olarak karşımıza çıkmaktalar. Bu sürücülere de 655 sayılı kanun hükmünde kararnamede Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın görev yetkileri hakkındaki kararnamede ön görülen 571 TL cezayı tatbik ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kış lastiği uygulamasının 1 Nisan tarihine kadar geçerli olacağını vurgulayan Trafik Tescil ve Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Cahit Karakelle, kış lastiğinin bilinen faydaları dışındaki faydalarını da sürücülerle paylaştı. Karakelle, konu hakkında son olarak şunları söyledi;

“Kış lastiğini kullanmadaki beklenen faydayı açıklamak gerekirse aracımız hareket halinde bir kinetik enerji kazanıyor aracı durdurmak istediğimizde ise bu kinetik enerjiyi durdurmak için lastiklerle yol sati arasında sürtünme ile ısı enerjisine dönüşmesi lazım. Bunu da yol saatinin kat sayısı belirliyor. Şöyle ifade edeyim normal bir kuru asfaltta sürtünme kat sayısı 0.60 ikin ıslak yollarda bu sayı 0.35 e düşmekte buzlu yolda da 0.15 e düşmektedir. Başka bir değişle fren mesafesi kuru asfalt yolda 16 metre de durabilecekken 50 kilometre hızla giden bir araç ıslak yolda bu 30 metreye yaklaşmakta buzlu yolda da bu 60 metreye kadar çıkmaktadır. Bu aradaki farkı da siz takdir edersiniz. Kış lastiğinin getirdiği fayda 68 metreyi yaklaşık yüzde 44 daha kısaltarak durma mesafemizi fren mesafemizi 38 metreye düşürmektedir. Bu nedenle kış lastiği kullanımı bu derecede önemlidir.”

kha