Kars’ta Binler Hz. Hüseyin’in Yasını Tuttu

0

Peygamber Efendimizin Torunu Hz Hüseyin’in, 72 yareniyle birlikte Kerbela’da şehit edilişinin 1378’inci yılında Kars’ta da binlerce vatandaşın katılımıyla anıldı.

Hz. Hüseyin ve 72 yareninin yasını tutan binlerce Karslı, sabah namazının ardından Hz. Ali Çarşı Camii, Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii ve Kamer Camii önünde bir araya geldikten sonra, her3 caminin deste gurupları Hz. Ali Çarşı Camii önünden anma yürüyüşüne başladı.

Okunan Kuran- ı Kerim ve mersiyeler eşliğine sine döven zincir vuran vatandaşlar Hz. Hüseyin ve Atatürk’ün fotoğrafları ile dev Türk Bayrağı arkasında sırasıyla Faikbey Caddesi, G.A.M.P Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyerek Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii önüne geldi. Cami önünde bir süre dua eden vatandaşlar daha sonra Garnizon Şehitliği’ne geldi.

Garnizon Şehitliğinde düzenlenen anma programında ise şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Kerbela ve vatan şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu. Okunan Kuran’ı Kerim’den sonra sırasıyla Ehlibeyt Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem, Kars İl Müftüsü Mehmet Genç, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars Valisi Rahmi Doğan ve Hz. Ali Çarşı Camii Alimi Şıh Behram Geleyi günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar gerçekleştirdiler.

Yapılan konuşmaların ve duaların ardından anma etkinliğine katılan on binlerce vatandaş sine döven ve zincir vuran deste guruplarıyla birlikte Yeni Mahalle Mezarlığı’na yürüdü. Mezarlık çevresinde de sine döven vatandaşlar Hz. Hüseyin ve 72 yareninin yasını tuttu. Birçok vatandaş yakınlarının mezarlarını da ziyaret ederek, Fatiha okudu. Öğlen saatlerine kadar devam eden anma programında polisin aldığı geniş çaplı güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Anma programına Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı MHP’li Murtaza Karaçanta, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, MHP İl Başkanı Yaver Özcan, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve odaların başkanları ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Anma programında günün anlam ve önemini anlatan Ehlibeyt Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem: “Bilindiği gibi bugün Kerbela Şehitlerinin anma günüdür. Acı Kerbela olayı bütün Müslümanları kalplerinde taşıdığı ortak acımızdır. Peygamberimizin evlatlarına ve torunlarına uygulanan şiddet ve acımasızlık sadece Müslümanların değil, bütün insaniyetin acısıdır.
Kerbela ve Hz.Hüseyin hepimizin ortak değerdir.Kerbela ve Aşura manevi değerlerimizin en zirvesi olan şahadet makamının değer bulduğu yer ve gündür.
Kerbala sadece o zamanın şartlarına göre bir çölden ibaret değildir. Kerbela bir okuldur ve bir kültürdür. Kerbela adaletsizliğe ve zulme karşı karşı meydan okumak için bir mekteptir.
Kerbela insanlığın ve mazlumların ortak sesidir. Hz.Hüseyin’inin kendisinin buyurduğu gibi ‘eğer ben Kerbela‘ya gelerek zulme karşı direnmeseydim benden sonra zulme karşı gelecek bir insan bulunmazdı.”
Bugün Kervebela’da Hz.Hüseyin’in şanlı direnişinin Hz. Hüseyin’in Kur’an ve ceddinin dininin bekası için canını, evlatlarının canını, kardeşlerinin canını ve sevdiklerinin canını seve seve Allah yolunda feda ettiği mikandır. bilmemiz gerekir ki Hz.Hüseyin’in ve fedakâr yaverlerinin manalı ve önemli ve de kalıcı bir sloganları vardır.
Hz. Hüseyin’in Kerbela’da ki sloganı “Heyhat minnezzille ” yani :her kes bilsin ki:Zillet bizden uzaktır.” Hz.Hüseyin bize Zilletle yaşamaktansa izzetle ve şerefle ölümü telkin etmektedir. Kerbelay’ı Hz. Hüseyin’in kerbela inkilabını kendi dilinden Kerebela’nın anlamamız daha uygun olacaktır. Sözün sahibi Hz. Hüseyin’dir.“ dedi.
Ben Kerbelaya Makam için gelmedim ikbal için de gelmedim, Ben buraya Ceddimin dinini zalimlerin elinden kurtarmaya, marufu emretmeye ve münkeri nehyetmeye geldim. Yolum Ceddimin ve Babam Ali’nin yoludur.
nu yolda bizimle gelenlere eyvallah, gelmeyenlere diyecek sözüm yoktur” diyerek haklı direnişini ilan etmiştir diyerek sözlerini bitirdi.

VALİ DOĞAN: “BU MİLLET PEYGAMBER SEVGİSİNDEN DOLAYI ORDUSUNA MEHMETÇİK DİYEN BİR MİLLETTİR”

Kars Valisi Rahmi Doğan ise yaptığı konuşmada Ehlibeyti sevmenin, Ehlibeyte saygı göstermenin ve hürmet etmenin dini vecibelerden biri olduğunu söyledi.

Bu milletin Peygamber sevgisinden dolayı ordusuna ‘Mehmetçik’ diyen bir millet dediğine de vurgu yapan Vali Doğan: “Peygamber sevgisi dinimizin temelinden bir tanesidir. Allah ve Resulü’ne iman etmedikçe Cennete giremezsiniz diyor. Dolayısıyla onun Ehlibeytini sevmek, onun Ehlibeytine saygı göstermek, hürmet etmekte dini vecibelerden bir tanesidir. Kerbela, tarihimizde dersler çıkartmamız gereken önemli olaylardan bir tanesi. Henüz Peygamber Efendimizin arkadaşları, Sahabeler hayatta iken meydana gelen bir olay. Daha Peygamberi gören insanlar yaşarken, ümmetin parçalanması, bölünmesi ve böyle hüzünlü ve acı bir olayın yaşanması bize bir takım derslerle öğretiliyor. Küfe halkı Emevilerin zulmü altında inlerken Hz. Hüseyin’den istenen bir yardım ve Hz. Hüseyin’in de ehli ile birlikte Küfe’ye yola çıkması zorlukları, sıkıntıları, zulmü orada görüp o zulüm karşısında şahadeti ehli ile birlikte şahadet şerbeti içmesi bizim için çıkartılması gereken önemli dersler arasındadır. Kerbela önemlidir. Kerbela, dünya nimetlerine tamahı gösteren, zulme karşı başkaldırıyı gösteren, zulüm karşında susanın dilsiz şeytan olduğunu gösteren çok önemli bir olaydır.”

GÜNEY SINIRIMIZDA MEYDANA GELEN OLAYLARI BİR KERBELA ŞUURU İLE OKUMAK LAZIM

Vali Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün gençlerimizin de bizlerin de çıkartması gereken dersler şudur ki; günümüzde de benzer kavgalar ve sıkıntılar yaşanmakta. Özellikle coğrafyamıza baktığımızda güney sınırımızda meydana gelen olayları bir Kerbela şuuru ile okumak lazım. Bir taht kavgası, bir rant kavgası, bir dünya malına tamahı gösteren bu olaylar insanlığın düşmüş olduğu durumu ortaya koymaktadır. Özellikle biz Müslümanlar açısından henüz mezheplerin bile ortaya çıkmamış olduğu bir günde yaşanan bu Kerbela olayının bizlere günümüze ışık tutması lazım. Mezhep ayrımlarını, mezhep tartışmalarını bir kenara bırakarak bu topraklar içerisinde, huzur içerisinde, mutluluk içerisinde, barış içerisinde yaşamak lazım. Bu topraklar bütün ümmetin çocuklarına yetecek, onların karınlarını doyurup, huzurlu bir geleceğe, huzurlu bir yaşama yol gösterecek alanlardır. Bugün Suriye’de, Irak’ta yaşananlar ortada, milyonlarca insanlar mülteci olmuş, binlerce insan ölmüş, evinden yurdundan edilmişken, bugün Türkiye içerisinde de bir takım oyunlarla bu milleti Alevi, Sunni, Kürt, Türk, Laz ayrımı yaptırarak farklı tezgahlarla güneydeki ortamı hazırlamaya çalışıyorlar. Biz burada Kerbela’dan ders çıkararak milli birlik ve beraberlik içerisinde, şuur içerisinde, güç birliği içerisinde, el birliği içerisinde çalışarak, bu devleti bu milleti ayakta tutup, bu topraklarda ilelebet yaşamak lazım. Kerbela hüzün, acı, bugün Muharrem’in 10’u. Ben başta Hz. Hüseyin olmak üzere onun ehline, ehlibeytine, tüm şehitlerimize, bu toprakları bize emanet eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Buradan yola çıkarak bir Hüseyince yaşayış gençlerimize öğretmemiz lazım, onları iyi yetiştirmemiz lazım.”