John Kerry Kasım Süleymani Hakkında Konuştu:Bütün Arap Dünyasında Onun Gibi Bir Komutan Yok

0

İranlı diplomat Sadık Herrazi televizyon kanal ile yaptığı  röportajda,  Arabistan’ın bölgedeki durumu hakkında; “Arabistan kendi omurgasını kırık bir halde görmektedir. Ensarullah füzelerinin Arabistan donanmasını  vurması  Amerikan Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın, Arabistan deniz gücünün büyük bir bölümünün yok olduğunu itiraf etmesine neden oldu.

Konuşmasının devamında Herrazi: Uzun zaman önce  Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi ile bir toplantım vardı toplantıda Ummanlı Dışişleri Bakanı bana ilginç bir hatırasını anlattı. O, şöyle dedi; Bölge Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları, Mısır, Ürdün ve Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de aralarında bulunduğu bir toplantıda herkes Amerikayı eleştirmeye başlayarak, “İran ile müzakere yapmanız yüzünden  bugün hepimiz İran’ın etkisi altındayız. İrana karşı ambargoları çoğaltacağınız yerde düşmanımıza ödün veriyorsunuz dediler.
Kerry onlara cevap verirken konuşma esnasında BAE Dışişleri Bakanı küstahca bir şekilde Kerry’i eleştirmeye başladı o sırada Kerry elindeki dosyayı masanın üzerine çarparak; Bütün Arap dünyası tek bir komutan “General Süleymani” kadar teröristlerle mücadele edemiyorsunuz. O’nun gibi bir tek komutanınız yok. 11 eylül saldırıları, sizin ülkelerinizde planlandı ve İran hiçbir terörist hareketin arkasında değildi. Sizin güvenlik sistemleriniz karşısında terörist gruplarının durması söz konusu bile değil. Teröristleri siz ortaya çıkardınız.” dedi.