IŞİD’in Çöküşü Başladı

0
Suriye ordusunun yaklaşık bir yıldır IŞİD’in elinde bulunan Palmira’yı tamamen geri aldığı belirtildi

Suriye ordusunun yaklaşık bir yıldır IŞİD’in elinde bulunan Palmira’yı tamamen geri aldığı belirtildi. Suriye ordusundan yapılan açıklamada, Palmira’nın geri alınmasıyla birlikte IŞİD’in çöküşünün başladığı belirtildi.

Lübnan merkezli Al Mayadeen televizyonu, askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde Rus savaş uçaklarının da havadan destek verdiği Suriye ordusu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanan Palmira’nın, yeniden Suriye yönetiminin eline geçtiğini aktardı.

Suriye devlet televizyonu SANA danın desteğiyle gerçekleştirilen Palmira’nın özgürleştirilmesi operasyonunun sona erdiğini duyurdu.

‘TERÖRİSTLERİ YENEBİLECEK TEK KUVVET SURİYE VE DOSTLARIDIR’

Suriye Genelkurmay Başkanlığı, Palmira’nın Rus savaş uçaklarının desteğiyle Suriye ordusu tarafından özgürleştirildiği yönündeki haberleri teyit etti. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Teröristlerle savaşabilecek ve terörizmin kökünü kurutacak tek gücün, ordu ve dostları’ olduğu ve IŞİD’in çöküşünün başladığı belirtildi.

SANA’da yer alan açıklamada, “Birliklerimiz, Suriye ve Rusya hava güçlerinin desteğiyle düzenledikleri büyük çaplı operasyonu başarıyla tamamladı ve Palmira kentinde güvenlik ve istikrar sağladı’ dendi.

ORDU, IŞİD MİLİTANLARININ PEŞİNDE

Bölgede gece boyunca şiddetli çatışmalar yaşandığı kaydedilirken, antik kent ve yerleşim bölgelerinde de kontrolü tamamen ele geçiren Suriye ordusunun, Rakka ve Deyr Ez-Zor’a geri çekilen IŞİD militanlarını takipte olduğu ifade edildi.

AFP’ye konuşan bir kaynak, “Gece boyunca süren ağır çatışmalardan sonra, ordu şu anda Palmira’da tam olarak kontrol sağladı; hem antik kalıntıların olduğu bölgede hem de yerleşim bölgelerinde” dedi. Kaynak, askerlerin antik kente yerleştirilen onlarca bomba ve mayını imha etmekle uğraştığını belirtti.

‘400 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ’

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Palmira’daki çatışmalarda 400 IŞİD militanının öldürüldüğünü söyledi.

Başkent Şam’a 210 kilometre mesafede bulunan Palmira, IŞİD’in kalesi Rakka’nın geri alınması için büyük öneme sahip. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Palmira antik kentini de içine alan bölge, 2015 Mayısı’nda IŞİD’in eline geçmişti.

Sputnik