İran’ın gölge komutanı Kasım Süleymani’den Bahreyn’e tehdit: Bedelini ağır ödersiniz

0

İran’ın Suriye ve Irak’taki iç savaşlarda Şii güçlere komutanlık yapan Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani, Şii lider Ayetullah Şehy İsa Kasım’ı vatandaşlıktan çıkardığı için Bahreyn’i tehdit etti.

Yarı resmi Fars haber ajansının haberine göre Süleymani, “Manana rejimi Ayetullah Şeyh İsa Kasım’dan uzak dursun yoksa El Halife hanedanlığını devirecek silahlı bir direniş de dahil bunun bedelini ağır öder” dedi.

Nadiren basına açıklama yapan Süleymani, yazılı açıklamasında Bahreyn yönetimini uyarıp, “Rejimin devrilmesi ödeyeceğiniz bedelin sadece hafif bir kısmı olur” ifadelerini kullandı.

HİZBULLAH’TAN AÇIKLAMA

Şii liderin vatandaşlıktan çıkarılması adımının ‘çok tehlikeli’ olarak  algılandığı ifade edilen açıklamada, “Hizbullah, ilahiyatçı ve cesur lider Şeyh İsa Kasım’ın vatandaşlıktan çıkarılması yönünde Bahreyn rejiminin attığı bu benzeri görülmemiş adımı kınıyor” dendi.

Bu adımın, ülke yönetiminin müzakere ve değişim için fırsat bırakmadığının kanıtı olduğunu kaydeden Hizbullah, “Ülke yönetimi, aptallığı yüzünden halkı, bu diktatör rejimi için cezaya dönüşecek zor kararlara itiyor” diye açıkladı.