İran’ın Bloke Edilmiş Mal Varlığı Serbest Bırakıldı

0

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hukuk ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı, İran ABD’deki mal varlığının serbest bırakıldığını bildirdi.
İRİB Haber Ajansına açıklamada bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hukuk ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, yabancı bankalar tarafındanr bloke edilen İranın mal varlıklarının Ocak ayı başlarından itibaren serbest bırakılacağını bildirdi.
KOEP’te dakik olarak hangi yaptırımların kaldırılacağının açıklık kazandığını, bu doğrultuda yabancı bankalar tarafından bloke edilen İran’ın mal varlıklarının da kaldırılacağını belirten Erakçi, İran’ın petrol satışıyla ilgili yaptırımların derhal kaldırılacağını ve onudan elde edilecek gelirin İran’a aktarılmasında da bir sorun yaşanmayacağını söyledi.
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hukuk ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi ayrıca İran ile Rusya arasında imzalanan sağlam anlaşma uyarınca İran tarafından zenginleştirilen uranyumun Rusya’ya satılacağını ve Rusya’dan da sarı pasta temin edileceğini söyledi.
Erakçi yaptırımların kağıt üstündü kaldırıldığını ve şimdi pratiğe geçme zamanı olduğunu söyledi.