İran’ın Ankara Büyükelçisinden PYD Mesajı

0

İran Dışişleri Bakan Yardımcısının Şubat ayı ortasında Türkiye’ye geleceğini belirten İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, “PYD de Suriye’de faaliyet gösteren diğer gruplar gibi bir gruptur ve unutulmamalıdır ki Suriye’de bir devlet var.”

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, CNN TÜRK’e konuştu. Cenevre görüşmelerinin ertelenmesi ve Türkiye’nin PYD hassasiyetini değerlendiren büyükelçi, “PYD de Suriye’de faaliyet gösteren diğer gruplar gibi bir gruptur ve unutulmamalıdır ki Suriye’de bir devlet var. Bu güçlenir desteklenirse bu gruplar da otomatik olarak etkisiz hale gelecektir” dedi.

“SURİYE REJİMİ DESTEKLENİRSE, PYD TEHLİKESİ KALKA

Bikdeli, Suriye görüşmeleriyle ilgili şunları söyledi:
“İran ve Türkiye Suriye ile ilgili bir temel konuda mutabık ki o da şu: Suriye’nin toprak bütünlüğü. Biz şuna inanıyoruz, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için bu ülkede hükümetin altyapısı ve iktidarın altyapısının güçlü kalması lazım. Cenevre görüşmeleri daha önce Viyana Konferansına katılan ülkelerin üzerinde mutabık kaldığı bir yol haritası çerçevesinde gerçekleşiyor. Savaşın bir an önce durdurulması ve de görüş ve diyaloğun başlaması hepimizin desteklemesi gereken girişimdir. PYD de Suriye’de faaliyet gösteren diğer gruplar gibi bir gruptur ve unutulmamalıdır ki Suriye’de bir devlet var. Bu güçlenir desteklenirse, bu gruplar da otomatik olarak etkisiz hale gelecektir. Bugün her dönemden çok İran ve Türkiye arasındaki ilişkileri korumaya ihtiyaç vardır.”

Büyükelçi Bikdeli, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın beklenen ziyaretinin ise, Şubat ayı içinde gerçekleşeceğini açıkladı.

AMBARGOLARIN KALKMASIYLA AÇILAN YENİ EKONOMİK SAYFA

Öte yandan ambargoların kaldırılmasının ardından İran’da yeni bir sayfa açılıyor. Peki bölgedeki dengeler bundan nasıl etkilenecek, Türkiye’ye yansımaları neler olacak? İran’ın Ankara Büyükelçisi Bikdeli, bu konuda da değerlendirmelerde bulundu. İran’ın ekonomik hayatında açılan yeni sayfanın çok çekişmeli rekabete yol açacağını kaydetti ve Türk iş adamlarının bu rekabette çok avantajlı olduğu mesajını verdi.

TÜRK ŞİRKETLERİ AVANTAJLI

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinde en önemli alanın enerji olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Bikdeli, şunları dile getirdi:

“Kısa süre içinde yurt dışındaki bankalarda bloke edilmiş olan paralarımızı alacağız. Bu meblağ ilk aşamada 30 milyar dolar, daha sonra 100 milyar dolara çıkacaktır. Burada benim değerli Türk işadamlarına mesajım şu olacak ki, İran ekonomik hayatında yeni bir sayfaya girmiş bulunuyor. Çok çekişmeli rekabetlere sahne olacaktır. Türkiye şunu bilmeli ki, bu rekabette çok büyük avantajlara sahip. Hali hazırda 4 binden fazla İranlı ve Türk şirket birlikte çalışmakta. Bunlar avantaj olarak kullanılabilecek şeylerdir. Sadece enerji alanında Türk şirketlere sunmak üzere 300 milyar doların üzerinde proje elimizde. Türk şirketler başvurabilirler ki bazı şirketler görüşmelere başladı. TÜSİAD heyetinin bu ay içinde İran’ı ziyaret etmesini bekliyoruz.”

 

KAYNAK: CNN TÜRK