İran’da eş zamanlı terör saldırıları

0

İran’da Meclis binası ve İmam Humeyni türbesine terör saldırısı düzenlendi. Ölü ve yaralıların olduğu saldırı hakkında İran İstihbarat Bakanlığı açıklama yaptı. Saldırıyı IŞİD’in üstlendiği belirtildi. İran İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamanın hemen ardından rehine eyleminin bittiği duyuruldu.

İran bu sabah, 1979 yılında gerçekleşen devrimden beri ilk defa terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı. IŞİD’in yaptığı eş zamanlı saldırılar hem Meclis binasını hem de Humeyni türbesini hedef aldı. İran’da terör saldırıları sonucunda ölenlerin sayısı 12 kişiye ulaştı. Yaralıların da olduğu belirtildi. Reuters’in haberine göre, İran Devrim Muhafızları yaptıkları açıklamada, “Tahran’daki saldırının arkasında Suudi Arabistan var. Kimsenin şüphesi olmasın saldırının intikamını alacağız.” dedi.

Tesnim Haber Ajansı muhabiri Meclisin kapatıldığını ve milletvekillerinin çıkışına izin verilmediğini bildirdi. Ayrıca silah seslerinin kesildiğini ama saldırganların henüz yakalanmadığını söyledi.

Tesnim, Meclis bahçesinden dışarı kaçan teröristin tekrar Meclis bahçesine girdiğini ve teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışmanın devam ettiğini bildirdi. Meclisteki çatışmada 7 kişinin öldüğünü ve 4 kişinin teröristler tarafından esir alındığını bildirildi.

Polis meclisteki bir çocuğu sessizce pencereden çıkarmayı başardı. Hemen ardından rehineleri elinde tutan saldırgan kendini havaya uçurdu.

İran İçişleri Bakanlığı saldırganların meclise ana kapıdan kadın kılığında girdiğini ve binanın tamamen kuşatıldığını açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra, dört teröristin öldürüldüğü duyuruldu ve rehine eylemi bitti.