İran:2.İsrail’e İzin Vermeyiz

0

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked’in, ‘Türkiye ve İran arasında bağımsız bir Kürdistan kurulmalı’ şeklindeki açıklamasına İran’dan yanıt geldi: Hepimizin görevi, Türkiye’yi ve toprak bütünlüğünü savunmaktır!

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen “Günümüz dünyasında tekfirci hareketlerin tehlikesi” konulu uluslararası konferansın tanıtım toplantısında konuşan Ali Ekber Velayeti, Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked’in “Türkiye ve İran arasında bağımsız bir Kürdistan kurulmalı” açıklamasını sorduğumuz Velayeti, “İsrail bu hedefine hiç bir zaman ulaşamayacak” şeklinde yanıtladı.

‘3. İSRAİL’İ KURMAK İSTİYORLAR’
16 yıl boyunca İran’ın Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturan ve İran Dini Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in Dış Politika Danışmanlığı görevini sürdüren Ali Ekber Velayeti, “Siyonist rejim, İslam ülkelerinin bölünmesine yönelik siyaset izliyor. Görüş ayrılıkları çıkartıyor. Bu açıklamalar İsrail’in bölgemize ve İslam alemine düşmanca siyasetinin göstergesidir” yorumunu yaptı.
“Siyonist rejim bölgede ikinci, üçünücü İsrail’i kurmak istiyor” diyen Velayeti, İsrail’in bölgeyi bölme temelli emperyalist ve siyonist planlarının hep aynı hedefi gözettiğini söyledi.

‘TÜRKİYE İZİN VERMEZ’
Deneyimli devlet adamı “Türkiye’nin bölünmesine karşıyız” dedi ve İsrailli bakana en net yanıtın bu olduğunun altını çizdi.
Türkiye’yi önemli bir islam ülkesi olarak gördüklerini söyleyen Velayeti, “Hepimizin görevi, bu islam ülkesini ve toprak bütünlüğünü savunmaktır” dedi.
İran’ın özellikle bölge olmak üzere dış siyasetinde söz sahibi olan Velayeti, “İslam düşmanları doğal olarak bu tür sözleri söylüyorlar. Biz şundan eminiz ki Türkiye de buna izin vermez” diyerek İsrail’in bölgedeki amaçlarının başarısız olacağını vurguladı.
İsrail’in İslam dünyasında kendine nüfuz alanı oluşturmak istediğini dile getiren Velayeti sözlerini “Siyonist rejim bu hedefine hiç bir zaman ulaşamayacak” diye tamamladı.

aydınlık