İran YSK’sı: Cumhurbaşkanlığı Adayları Açıklandı

0

Yüksek Seçim Kurulu görevi de olan İran İslam Cumhuriyeti Anayasayı Koruma Konseyi, 12. dönem cumhurbaşkanı adaylarının adaylık yekkinliğini inceleme sürecini tamamladı ve skandal bir karara imza atarak sadece iki ana akım partinin yani muhafazakarlar ve reformistlerin adaylarını onayladı.

Eski Cumhurbaşkanı ve Nizamın Maslahatını Koruma Konseyi üyesi Ahmedinejad ve yardımcısı Hamid Bekai’nin adaylığının belirsiz nedenlerle onaylanmadığı bu süreçte cumhurbaşkanlığı seçimine katılması uygun görülen kişiler şunlardır:

1. Seyyid İbrahim Reisi Saadati
2. Muhammet Bakır Galibaf
3. Hasan Ruhani
4. İshak Cihangiri Kuhşahi
5. Seyyit Mustafa Ağa Mirselim
6. Seyyit Mustafa Haşimi Teba

5.ve 6. Sıradaki adayların herhangi bir halk tabanları olmadığı bilinmektedir ve onaylanmalarının sadece ilk dört sıradaki adayları kamufle etmek amacına yönelik olduğu sanılmaktadır.

1. ve 2. Sırada yer alan İmam Rıza Külliyesi başkanı İbrahim Reisi ve Tahran Belediye başkanı Muhammed Bakır Galibaf’ın ikisi de muhafazakar akım tarafından aday gösterilmiş olup ilerleyen günlerde birinin ötekisi lehine adaylıktan çekileceği bilinmektedir. Muhafazakar medyadaki söylentiler Reisi’nin kalacağı ve seçimleri kazanması durumunda Galibaf’ı birinci yardımcısı olarak seçeceği yönündedir.

3. ve 4. Sıradaki Hasan Ruhani ve İshak Cihangiri ise zaten şimdi cumhurbaşkanı ve birinci yardımcısı olarak görev başındadır ve Cihangiri’nin ilerleyen günlerde Ruhani lehine adaylıktan çekilmesi beklenmektedir.

Anayasayı Koruma Şurası tarafından cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuran 1600 aday arasından sadece iki geleneksel akımın adayları onaylanmak suretiyle tam bir siyaset mühendisliği yapıldığına tanık olunmaktadır. Her iki geleneksel akıma karşı yeni bir halkçı akım ve söylemle adaylığını açıklayan Ahmedinejad’ın adaylığının onaylanmaması her iki geleneksel akımdan umudunu kesmiş geniş halk kitleleri arasında burukluk yaratmış bulunuyor Ahmedinejad taraftarları ve bağımsız hukukçular eleştirilerinde bu durumu halk adına seçim mühendisliği yapmak olarak değerlendirmektedirler.

İran’da 19 Mayıs tarihinde 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri ile aynı zamanda 5. Dönem yerel seçimler de yapılacak.