İran, İngiliz ve Fransız Diplomatları Kürdistan’da Suç Üstü Yakaladı

0

İran’ın Kürdistan eyaletinde bir güvenlik yetkilisi, Kürdistan Ordusu’nun şüpheli siyasi plakalı bir aracı durdurması konusunda açıklamalarda bulundu.

Kürdistan İstihbarat Kuvvetleri tarafından Sakız kasabasında şüpheli siyasi bir aracın durdurulmasının ardından, araçta bulunan kişilerin İran’daki İngiliz ve Fransız diplomatlar olduğu ortaya çıktı.

Kürdistan Ordusu İstihbarat Güvenlik Güçlerinden bir yetkili konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “13 Ağustos’ta Kürdistan Emniyet Güçleri, Sakız kasabasında siyasi plakalı bir aracın şüpheli hareketlerini takibe aldı ve bu araç Sakız kasabasının İrnekhah köyünde durduruldu.

Sakız Ordu Kuvvetleri bu aracın askeri kurumlara ilişkin yaptığı şüpheli video kayıtlarından dolayı, bu aracı takibe alarak, dur emri verdi. Bu araç 3 kontrol noktasından durmadan geçti. Ama sonunda Sakız kasabasının İrnekhah köyünde ordunun güvenlik ağına yakalandı ve durmak zorunda kaldı.

İlk incelemeler sonunda arabada bulunan kişilerin Sebastian Soren isimli bir adam ve Charlotte Waller Lopez isimli bir kadın olduğu ve Sebastian Soren’in Tahran’da Fransız siyasi danışman ve Waller Lopez’in de Tahran’daki İngiltere Büyükelçiliğinin ikinci sekreteri olduğu belirlendi. Aynı zamanda bu kişilerin yasal bir izin olmadan ve herhangi bir koordinasyon sağlamadan Kürdistan’ın birçok bölgesinde dolaştıkları tespit edildi.

Tahran’dan alınan bilgilerden sonra, bu kişilerin sadece Senendec’deki Azerbaycan ve Şadi Otellerinde kalmalarına izin verildiği, ordu ve askeri kuruluşlardan herhangi bir video çekiminin yasa dışı olduğu belirlendi ve bu kişilerin araçları ordu güvenlik güçleri tarafından durdurulduğunda bu kişilerin kameralarına da el konuldu.

Kürdistan İstihbarat Güvenlik Güçleri’nden bu yetkili, Kürdistan’da güvenliğin sağlanmasının ordunun kırmız çizgisi olduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu: “Kürdistan Ordusu’nun isimsiz askerleri her zaman şehrin güvenliğini sağlamaya çalışmakta ve herhangi bir güvenlik tehlikesiyle ciddi bir şekilde mücadele etmektedir.”