İmam Humeyni’nin vefat yıldönümü

0

27 yıl önce böyle bir günde, İran İslam inkılabının büyük lideri Ruhullah Musevi Hümeyni, 87 yaşında gözlerini dünyaya yummuş ve Hakk’a yürümüştü.

İmam Humeyni, bundan tam 53 yıl önce dikta Şah rejimine karşı mücadeleyi başlatmış ve aynı zamanda Amerika’nın da İran’a müdahaleleri başlamıştı ve sonunda İmam Humeyni, Türkiye’ye ardından da Irak’a sürgüne gönderilmişti.

İmam Humeyni, Irak’ta 13 yıllık sürgün hayatında, talebe yetiştirmeye, Şah rejiminin fasit durumunu ve Amerika’nın İran’da sultacı siyasetleri hakkında açıklamalar yapmış ve faaliyetlerini yoğun olarak sürdürmüş, o günün şartlarında bildiriler yayınlayarak halkı aydınlatmaya çalışmış ve sonunda sözkonusu hareket, İran’da İslam inkılabının zafere ermesiyle sonuçlanmıştır.

İmam Humeyni’nin Fransa’ya sürgüne gönderilmesinin ardından da onun İran’da Şah rejimine karşı mücadelesi sürmüş ve sonuçta 1979’da İran’a dönerek İslam İnkılabı hareketi zafere ermiştir.

İslam İnkılabının zafere ermesinin ardından da, iç ve dış düşmanların İslam inkılabı aleyhinde, başta Irak Baas rejimini İran’a saldırmaları olmak üzere komploları bitmemiş, ama İmam Humeyni, en zor şartlarda İran halkını, cesur olmaya, dirayetli ve kararlı olmaya davet ederek, çok güzel bir şekilde İran halkını yönetmiştir.

Bugün bu büyük liderin vefatının 27. yıldönümu ve bu münasebetle başta İran olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde bu münasebetle çeşitli merasimler düzenlenmektedir.