İdama Tepkiler Sertleşiyor: Cani Suud Ailesi Büyük Bedel Ödeyecekler!”

0
Krallıkla yönetilen Suudi Arabistan’ın, İslam alimi Ayetullah Nemr’i idam etmesine tepkiler büyüyor. ABD ve AB de idama tepki gösterirken, en sert tepki ise İran’dan geldi.

Suudi Arabistan’ın, aralarında Suudi vatandaşı tanınmış İslam alimi Ayetullah Nemr’in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesi Irak, İran, ABD ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra dünyadaki tüm İslami gruplar tarafından tepki görerek kınanmaya başladı.

Suudi Arabistan’a en sert tepki ise İran’dan geliyor. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suudi Arabistan’ın politikalarından dolayı ‘büyük bedel’ ödeyeceğini söyledi.

Suudi Arabistan ise, ‘düşmanca açıklamalar’ yaptığını belirttiği İran’ın Riyad Büyükelçisi’ne protesto notası verdi.

İran ve Irak, Suudi Arabistan’ı “terörü desteklerken, mazlum muhalifleri katletmekle” suçladı. Yemen, Bahreyn, Pakistan, Hindistan, İngiltere, Türkiye, Lübnan da Suudi Arabistan’ı protesto gösterileri düzenlendi.

Lübnan’daki İslam alimleri ve Şii önderler, Nemr’in itidal ve diyalog çağrısı yapan alim bir muhalif olduğunu ve bu sebeple idam edildiğini açıkladı

AYETULLAH HAMENEİ: UYANIŞ BASTIRILAMAZ

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Tahran Maslahatgüzârı’nı protesto etmek için çağırdı. Suudi Arabistan da Tahran’ın Nemr’in idamıyla ilgili ‘düşmanca açıklamalar’ yaptığını belirterek Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığı İran’ın Riyad Büyükelçisi’ne protesto notası verdi.

İran İslam İnkilabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Twitter hesabından Ayetullah Nemr’in fotoğrafını ‘şehit’ ifadesiyle paylaştı. Hamaney, paylaşımında ‘Uyanış bastırılamaz’ ifadesini  kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caber Ensari ise, IRNA’ya konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Suudi hükümeti teröristleri ve aşırılıkçı tekfircileri desteklerken ülke içindeki muhalifleri bastırıyor ve idam ediyor. Suudi hükümeti bu politikaları yüzünden büyük bedel ödeyecek” dedi.

‘HAİN SUUD AİLESİ’

86 İslam aliminden oluşan İran Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Ahmet Hatemi ise “Şüphem yok ki öldürülenlerin temiz kanı Suudi hanesinin yakasına yapışacak ve tarih onları bu şekilde yazacak. Şeyh Nemr’in idam edilmesi, bu hain ailenin suç teşkil eden davranışlarının bir parçası. Bütün İslam alemi bu rejimin gaddarlıklarını haykırmalı” ifadesini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu da yayınladığı yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan rejimi bu utanç verici eylemin bedelini kesinlikle ödeyecek” diye tepki gösterdi.

AB VE ABD’DEN DE TEPKİ VAR: CİDDİ SONUÇLARI OLABİLİR

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayımlayan Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Nemr olayı, ifade özgürlüğü ile vatandaşlık ve siyasi hakları konusunda ciddi endişeye neden oluyor. Bu olayın bölgedeki mezhep gerginliğini daha da artırma potansiyeli var. Bunun bütün bölgede ciddi sonuçları olabilir” ifadelerini kullandı.

Mogherini, bütün taraflara itidal ve sorumluluk çağrısında da bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Suudi Arabistan’ı insan haklarına saygı göstermesi yönünde uyardı. Bakanlık sözcüsü John Kirby, idamın bölgedeki mezhep gerginliğini artırma riskine dikkat çekti.

SUUD AİLESİ MEZHEP SAVAŞINI KIŞKIRTIYOR’

Irak Başbakanı Haydar İbadi de Nemr’in öldürülmesini kınadı.

Facebook hesabından açıklama yapan İbadi, bu olayın bölgesel güvenlik üzerinde kötü etkileri olabileceğini belirtti.

Irak Meclisi Şii koalisyonu üyesi Muhammed el-Sayhud, Sümer Tv’ye yaptığı açıklamada idamın yangına benzin dökmek anlamına geldiğini söyledi ve “İktidar ailesinin bu hareketi Sünni-Şii mezhep savaşını kışkırtıyor ve bölgenin ateş çemberine dönüşmesini amaçlıyor” dedi.

Irak Şii İslam Konseyi üyesi ve milletvekili Human Hamudi ise “Bu, mezhep savaşını körüklemek isteyen IŞİD’e hizmet eden bir hareket” açıklamasında bulundu.

IŞİD ile mücadele eden Bedir Tugayı’nın lideri Kasım Araci, “Bu cehennemin kapılarını açan büyük bir suç” dedi. Siyasi kanadı da olan örgütün lideri, Bağdat’a Suudi Arabistan’la diplomatik ilişkileri derhal kesme çağrısında bulundu.

SADR: ŞİİLERİ PROTESTOYA ÇAĞIRIYORUM

Irak’ın tanınmış şahsiyetlerinden ve İslam alimi Mukteda Sadr, kişisel web sitesinden yaptığı açıklamayla, Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerinde yaşayan Şiileri protestoya çağırdı.

Sadr, “Suudi Arabistan’da yaşayan Şiilere barışçıl protestolarla Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’in idam edilmesini protesto etme cesareti göstermeye çağırıyorum. Bu çağrım körfez ülkelerinde yaşayan Şiiler için de geçerlidir. Gelecekteki adaletsizlikleri ve hükûmet terörünü engellemenin yolu budur.”

YEMEN: KUTSAL BİR SAVAŞÇI İDAM EDİLDİ

Yemen’de Suudi destekli eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi yanlıları ve Suudi koalisyonuna bağlı güçler ile mücadele eden Ensarullah Hareketi Al Maseera web sitesinden yaptıkları açıklamada, “Suudi ailesi, bugün insan haklarını apaçık ihlâl ederek kutsal bir savaşçıyı ve büyük bir din adamını sahte bir duruşmayla idam etti” dedi.

Başkent Sanaa’da sokak gösterileri ile idam kararı protesto edildi.

LÜBNAN Şİİ KONSEYİ: BÜYÜK HATA

Lübnan Şii Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Abdül Emir Kabalan, Ayetullah Nemr’in idamının büyük bir hata olduğunu söyledi ve Nemr’in itidal ve diyalog çağrısı yapan bir din adamı olduğunu ve bu sebeple idam edildiğini belirtti.

BAHREYN VE SUUDİ ARABİSTAN’DA GÖSTERİLER

Suudi Arabistan’da Şiilerin yoğunlukta yaşadığı Avamiye bölgesinde yüzlerce kişi ellerinde Nemr’in resimleri ile protesto yürüyüşü düzenledi.

Bahreyn’de ise Bahreyn polisi, Suudi Arabistan’ı protesto eden göstericileri biber gazı sıkarak dağıtmaya çalıştı.

AYETULLAH NEMR’İN AİLESİ: TEPKİLER BARIŞÇIL OLMALI

Reuters’a konuşan Ayetullah Nemr’in kardeşi Muhammet Nemr, kardeşinin İslam dünyasında saygın bir yeri olduğunu söyledi ve tepkilerin barışçıl olmasını istedi.

Muhammet Nemr, “Yeterince kan döküldü. Kimse barışçıl tepkiler dışında bir tepki vermemeli” dedi.

Tahran’daki Suud elçiliği dünkü protestolar sırasında ateşe verilmişti.

Londra’daki Suudi Arabistan elçiliğinin önünde idam protesto edildi.