Hangi Zamanlarda Dua Kabul olunur?

0

Yaver Çetinkaya/Kars
Cuma Günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua ret olmaz denilmektedir. O an bilinmekte midir? Açıklarsanız memnun olurum.

Değerli Yaver

Selamün Aleyküm

öncelikle dua için  Vakitlerin en faziletli ve uygun olanını seçmeliyiz.

Bu faziletli vakitler; Cuma günü, Cumanın sala’sı ve ezan arası, Kuran hatmi edildikten sonra, Kâbe’yi gördüğümüz zaman, hatip minberde otururken, gece yarısı veya son üçte biri, seher vakti, cuma, kadir, arife, bayram geceleri gibi, Ramazan ayı gece ve gündüzleri, Müslüman’ların cihad için, savaş için saflara durduklarında, Yeni dünyaya gelen çocuğa bakarak, Anne ve Babanın yüzüne bakarak,ölmüş ebeveynin mezarı başında, kar ve yağmur yağdığı vakitlerde, gök kapıları açılır ve semaya ulaşır yani duaların son derece makbul olduğu vakitlerdir.
Kıbleye yönelerek koltuklarının altı görünecek kadar ellerini kaldırıp dua etmek. Hz.Resulullah (s.a.a) Arafat’tan kıbleye dönerek bu şekilde akşama kadar duada bulunurlarmış. Çünkü Allah’ı Teala mekândan münezzehtir. Allah (c.c) : “Ben size şah damarlarınızdan daha yakınım .” buyurmuştur. Ayrıca dua ederken elleri duanın kıblesi olan arş tarafına açmak. Şiddet ve afeti önlemek amacı ile olursa o zaman ellerin arkası yukarıya tutulur.
Hz: Peygamber (s.a.a)dua ederken sesi fazla yükseltmeden, açıkla gizli arasında bir sesle dua etmemizi tavsiye etmiştir.
Allaha emanet olun