Günlük Nafile Namazlar Kaç Rekattır?

0

Murat Aktaş/Konya

Soru:

Günlük namazlarda Ehlibeyt mektebinde nafile veya sünnet
namazlar kaç rekattir nasıl eda edilir. namazın vaktini kaçırırsak kaza etmek olurmu nasıl kılınır.

Cevap:

Değerli Murat

Selamün Aleyküm

Öğlen namazının nafilesi, öğlen namazından önce kılınır ve onun vakti, öğlenin evvelinden başlar, öğlen namazından önce kılabilinecek zamana kadar da devam eder. Öğlen namazı nafilesini, öğlenden sonra görünmeye başlayan, güneşe karşı dikilen şeyin gölgesinin, kendi boyunun yedide ikisine ulaşıncaya kadar kılmayanın, önce öğlen namazını daha sonra da nafilesini kılması daha iyidir. Ama öğlen namazını kılmadan bir rekâtlık nafile kılmışsa, bu durumda nafileleri farzdan önce tamamlaması daha iyidir.

İkindi namazının nafilesi, ikindi namazından önce kılınır. Vakti ise, ikindi namazından önce kılınabilecek zamana kadar devam eder. Ama ikindi namazı nafilesi, yere dikili şeyin gölgesinin miktarı, kendisinin yedide dördüne ulaşıncaya kadar kılmazsa bu durumda, önce ikindi namazı kılınmalıdır. Sadece bir önceki meselede açıklanan durum istisnadır.

Akşam namazının nafilesinin vakti, akşam nama-zının bitmesiyle başlar, yatsı namazından sonra kılınabilecek bir zamana kadar da devam eder. Ama akşam namazının nafilesini, güneş battıktan sonra batı tarafında meydana gelen kızıllığın yok olmasına kadar kılmayan kimsenin, önce yatsı namazını kılması daha iyidir.

Yatsı namazının nafilesinin vakti, yatsı namazının bitmesiyle başlar ve gece yarısına kadar devam eder; ancak, yatsı namazının hemen ardından kılınması, daha iyidir.

Sabah namazının nafilesi, sabah namazından önce kılınır. Onun vakti, gece yarısından sonra on bir rekât gece namazı kılınabilecek kadar zamanın geçmesiyle başlar, sabah namazından önce kılabilecek bir zamana kadar da devam eder. Ama sabah namazı nafilesini, doğu tarafındaki kızıllık belirinceye kadar geciktiren kimsenin, önce sabah namazını kılması daha iyidir.

Gece namazının vaktinin başlangıcı, meşhur görüşe göre gece yarısıdır. Elbette bu daha iyi olmakla beraber, gecenin evvelinden başlayıp sabah namazına kadar devam etmesi uzak bir ihtimal değildir. Sabah namazına yakın kılınması daha iyidir.

Şafak doğduğunda uykudan uyanan kimse, gece namazını eda ve kaza kastı olmadan kılabilir.

Ayrıca Kaza Namazıyla ilgili sorunuza cevap:

Bütün vakit boyunca uykuda olmak veya sarhoş bulunmak nedeniyle de olsa, vaktinde kılınmayan günlük farz namazlar kaza edilmelidir. (Bir namazı vaktinde kılmaya “eda” denir Vaktinden sonra kılmaya da “kaza” denir.) Aynı şekilde vaktinde kılınmayan her farz namazın hükmü de aynıdır. Hatta farz ihtiyat gereği belirli bir zamanda nezir vesilesiyle insana farz olan namazın da kazasını kılınmalıdır. Ramazan ve Kurban bayramlarının kazası yoktur. İster günlük namazlar olsun isterse diğer farz namazlar, kadının hayız ve nifas hallerinde kılmadığı namazların kazası yoktur.