Erdoğan’ın Suriye Politikaları Şam’da Eleştirildi!

0
Suriye ile bozulan ilişkileri düzeltmek amacıyla bir heyet oluşturan Vatan Partisi, başkent Şam’da Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ve Enformasyon Bakanı Umran Zoabi ile görüştü.

Bölge ülkeleriyle işbirliğini sağlamak ve bozulan ilişkileri onarmak için atağa geçen Vatan Partisi, Suriye’nin başkenti Şam’da önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Heyet, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ve Enformasyon Bakanı Umran Zoabi ile görüştü.

Zoabi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye politikalarını çok sert bir dille eleştirdi.

Türkiye’den Vatan Partisi üyesi ve yetkililerden oluşan bir heyeti kabul eden Zoabi, yaptığı görüşmede Erdoğan rejiminin iki ülkenin dost halkları arasındaki süreçte, geçici bir durumdan ibaret olduğunu belirterek, Suriye ve Türkiye halkları arasındaki kardeşlik ve dostluk duygularının mutlaka zafer kazanacağını belirtti.

Erdoğan ve iktidarının iki ülkenin ulusal ve halkın çıkarlarını bir kenara bıraktığını ifade eden Zoabi; bu tutumlarıyla Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilere, iki ülke halklarına da büyük zarar verdiğinin altını çizdi.

Erdoğan’ın tüm bölge halklarına büyük zarar verdiğinin herkes tarafından bilindiğini iddia eden Zoabi, Suudi Arabistan ve Katar gibi rejimlerin sadece Suriye’yi değil, Türkiye ve başka bazı devletleri de yıkıp parçalamak istediklerine dikkat çekti.

Erdoğan ve hükümetinin IŞİD ile olan ilişkisini inkar etmesinin mümkün olmadığını iddia eden Bakan Zoabi; teröristlerin taşıdıkları petrol ve bunun karşılığında temin ettikleri silahların Türkiye’nin resmi sınır kapılarından geçtiğini, bunlara ilişkin görüntülerin de ellerinde mevcut olduğunu açıkladı.

Erdoğan ve yönetiminin Türkiye’yi devlet ve halk olarak ciddi tehlikelere sürüklediğini belirten Zoabi, enformasyon alanında iki ülke ve halkların çıkarlarına hizmet edecek her türlü işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Türkiyeli konuk heyetin başkanı İsmail Hakkı Pekin ise Türkiye’nin Erdoğan’dan ibaret olmadığını, Erdoğan’ın da bölge devletlerinin parçalanması ve halklarının hedef alınmasında oynadığı rolün bedelini ödemeye başladığını belirtti.

Pekin, Erdoğan’ın temelde İsrail’in plan ve projeleri kapsamında bölge devletlerinin parçalanması için hazırlanan projelerin bir parçası olarak iktidara geldiği iddiasını gündeme getirdi.

Türkiye çıkarlarını göz ardı edip belli amaçlara hizmet eden Erdoğan politikalarına karşı mücadele etmenin önemine işaret eden Pekin, Suriye’nin Türkiye açısından Arap ülkelerine açılan temel bir çıkış kapısı olduğunu da belirtti.

Suriye’ye zarar verecek her şeyin, aynı şekilde Türkiye’ye de zarar verdiğini ve vereceğinin altını çizen Pekin, bölge devletleri arasında güçlü bir ekonomik ve siyasi platformun oluşturulması için gerekli güçlü bir iradeye sahip olunması gerektiğine vurgu yaptı.

/İRİB