Erdoğanın İran Ziyaretinin Zamanı Netleşmemiştir/Rusyanın İran Üssünü Kullanması Sona Vardı

0

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasimi bugün  düzenlediği basın toplantısında Rusya ile olan ilişkiler konusunda şu açıklamalarda bulundu: Rusya ile bazı alanlarda stratejik ve çok yakın ilişkilerimiz var; İŞİD’le mücadele gibi. Bizim için önemli olan birşeyde hiçbir çabadan kaçınmıyoruz ve bu konuda ortak adımlarımız oldu ve  hava sahamızın kullanılması daha önce alınan izin doğrultusunda terörizmle mücadele içindi.

Şuan Erdoğan’ın Tahran’ı ziyareti gündemdedir ancak henüz bunun için bir tarih belirlenmemiştir. Bizim Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var, darbe olayının ardından Türkiye’yi ilk arayan ve konuyla ilgili bilgi alan ülke İran olmuştur. Daha önce dışişleri bakanımızın ziyareti kararlaştırılmıştı öyle ki Erdoğan’la 3 saati aşkın bir süre sohbet etmiş ve ardından iki taraf arasında görüşmelerin artırılması kararlaştırılmıştı ve Türkiye Dışişleri Bakanının ziyareti ve 5 saat süren görüşme bunun bi sonucudur ve bunun çeşitli alanlarda artırılması kararı alındı. Şuan Erdoğan’ın İran’a ziyareti gündemdedir ancak henüz bunun için bir tarih belirlenmemiştir.

Kasimi daha sonra Erdoğan’ın ziyareti ve Suriye konusunun çözümü ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı : Bu konu çok karmaşıktır ve  bölgede ve bölge dışında meydana gelen katliamlar da bunun bir sonucudur. Türkiye ile Suriye konusunda görüş ayrılıklarımız vardı. Bu nedenle bölgede istikrarın sağlanması için müzakere ve görüşmelerimizi artırdık. Türkiye geçmişten bu yana önemli bir komşumuzdur ve komşuluğun önemi hiçbir zaman değişmez bu nedenle çalışmak gerekir. Birçok alanda ikili ve bölgesel işbirliğimiz var. Bazı konularda ortak ve bazılarında farklı fikirlere sahibiz ancak bu bizim işbirliğimize engel değil. Biz konumumuzu kimseye karşı kullanmıyoruz ve kimseye de böyle bir izin vermiyoruz. Bazıları Esad’a destekçi bulma peşindeydiler ancak geçen 5 yıl içinde bunun için kimseyi bulamadılar.

Kasimi kendisine yöneltilen,  İran’ın Çavuşoğlu’nun ziyareti ile ilgili bilgi vermemesi ve Rusya’nın Nuje hava üssünü kullanmasıyla ilgili soruya verdiği yanıtta şu ifadeler kullandı :  Bir iş ne kadar şeffaf olursa o kadar iyidir ancak Türkiye ile kararımız bunun ardından bilgi verilmesi idi ve saat farkı nedeniyle bu sorun oluşmuştur. Türkiye’nin bölgedeki etkinliği ve İran’ın bölgedeki büyük etkisi dikkate alındığında bizim görüşmelerimiz Suriye ve bölgedeki duruma katkı sağlayabilir. Rusya ile de tarafların operasyon sonrasında bilgi vermesi kararlaştırılmıştı  ve yerine getirildi. Rusya’nın İran’da üssü yoktur ve İran’da konuşlanmamıştır. Bir konuydu, yapıldı ve kısa sürede sona erdi.

Kasimi İran, Suriye ve Türkiye üçlü ittifakı kurulması konusunda ise şu ifadeleri kullandı : Türkiye ile İran ilişkileri dosyasında birçok konu vardır ve bunlar ikili ve bölgesel konulardır yani Yemen,Irak,Suriye  ve Batı Asya’yı kapsamaktadır. Suriye ciddi konulardan biridir ancak üçlü bir ittifaka sahip olmamız için henüz erkendir. Rusya ve Türkiye ilişkilerinin gelişmesini destekliyoruz ve bu bir yerde üçlü katılımı sağlayabilir ancak bunun nerede ve ne zaman olacağı belirsizdir.