Erdoğan İran’a Yüksek Profilli Ziyaret Gerçekleştirecek

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ağustos’ta Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin ile görüşmesinden sonra Erdoğan’ın İran’a gideceği iddiaları ortaya atılmıştı.

İddiayı ortaya ilk atan İsrail istihbarat servislerine yakınlığıyla bilinen Debka File sitesi, “Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinden iki gün sonra İran’a gitme kararı aldığını, Erdoğan’ın son politik atılımlarının Türkiye, Rusya, İran ve Irak’ı kapsayan, Suriye ve Hizbullah’ı da içine alan yeni bir Ortadoğu bloku oluşturabileceğini” belirtmişti.

Erdoğan’ın İran’ı ziyaret edeceğine dair bir iddia da Kremlin’e yakın Katehon haber- analiz sitesinden geldi.

Katehon’un haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakın zamanda İran’a yüksek profilli bir ziyaret gerçekleştirecek.

Katehon haberinde, “Arap dünyasının ana akım medyasının da Erdoğan’ın İran’ı ziyaret edeceğine dair haberler yaptığı” belirtti.

Arap medyasında Erdoğan’ın İran’a yapacağı belirtilen ziyarete dair çıkan haberlerde; “Erdoğan’ın İran ziyaretinin Suriye meselesinin çözümü konusunda Türkiye, İran ve Rusya arasında Suriye’nin de içinde olacağı bir komisyonun kurulmasını resmen başlatabileceği” ifade ediliyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesinde Suriye meselesinin çözümü için ortak çalışma yapmak için bir komisyonun kurulması kararı alınmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde Zarif ve Çavuşoğlu ikilisi Suriye sorununa dikkat çekmiş, “bundan sonra Suriye konusunda daha çok işbirliği içerisinde olunacak” açıklaması yapılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’da yaptığı açıklamada, bölgeyi en iyi bilen iki ülkenin Türkiye ve İran’ın olduğunu, Suriye sorununun Türkiye ve İran olmadan çözülemeyeceğini vurgulamıştı.