Dünyadan Ahirete Uzanan Yol.

0
Ey yaşlı Adam; Kendin için beğenip istediğin şeyi insanlar için de iste, kendine davranılmasını istediğin gibi insanlara davran.

   Ey yaşlı Adam; Kendin için beğenip istediğin şeyi insanlar için de iste, kendine davranılmasını istediğin gibi insanlara davran.

Yaşlıydı ama gençler gibi yürüyordu, çok uzaklardan geldiği her halinden belliydi, sadece o hazreti ziyaret edip dönmek istiyordu, o hazretin ordusunu gördüğünde çok sevinmişti, artık onu görebilirdi.

Esselamu aleykum ya Emirelmuminin.

Şam’dan deliyorum, sizin hakkınızda çok güzel şeyler duydum ve sizin yakında şehit olacağınızı düşünüyorum, sizden ricam, ilahi öğretilerinizden bana da aktarır mısınız?

Hz. Ali: Öyledir ey yaşlı adam; Kimin iki günü aynı geçerse zarar etmiştir, kimin gayesi dünya olursa ondan ayrıldığında çok derinden üzülecektir, kimin yarını bu gününden daha kötüyse Allahın rahmetinden uzaktır, kim dünyası istediği gibi olduğunda ahretine zarar verecek kötülüklerden çekinmiyorsa helak olmuştur, kim eksikliklerini düzeltmek istemiyorsa hevesine kapılır ve kim eksiklik çizgisindeyse ölüm onun için daha iyidir.

  Ey yaşlı adam; Dünya yeşil ve tatlıdır, dünyanın adamları olduğu gibi ahiretin de adamları vardır, ahiret adamları kendilerini dünya adamlarından üstün görmezler, dünyada dünya adamlarıyla yarışa girmezler, dünyanın güzellikleriyle avunmadıkları gibi dünyanın fakirlik ve yoksulluğuyla üzülmezler.

   Ey yaşlı adam; geceler ve gündüzler ne çabuk geçip de insanın ömrünü kısaltıyor, öyleyse dilini hapset ve sözlerinin hesabını bil, sözlerin az ve iyilik üzere olsun.

  Ey yaşlı Adam; Kendin için beğenip istediğin şeyi insanlar için de iste, kendine davranılmasını istediğin gibi insanlara davran.

Daha sonra yakınlarına dönerek şöyle buyurdu: Ey insanlar, Dünya ehlinin her sabah akşam türlü haller yaşadığını görmüyor musunuz? Birisi ölüm döşeğinde can çekişirken diğeri hasta yatağında yatıyor, birisi hastaların yanına giderken diğerinin hayata tutunacak ümidi kalmamıştır. Birisine kefen giydirilmiş kabir’e götürülürken bir diğeri ölümün peşinden geldiğinden habersizce dünya peşinden koşuyor, bir diğeri ise ondan gafil olunmadığından habersizce(yaptığı her şeyin kaydedildiğinden habersizce) gaflette yaşıyor, geride kalanlar ise geçmişteki insanların peşinden gidiyorlar.

Bunun ardından Hz. Ali, yaşlı adama dönerek şöyle buyurdu: Ey yaşlı adam, Allah bazı insanları yarattı ve onları sevdiği için dünyayı onlara dar kıldı, ardından onları dünyaya karşı isteksiz kıldı böylece onlar, davet edildikleri ahirete gitmek için sabırsızlandılar, dünyanın zorluklarına sabrederek katlandılar ve yalnızca Allahın rahmetine göz diktiler. Allahın rızasını kazanmak için canlarından geçip şehit oldular, böylece Allah’ı onlardan razı olduğu halde mülakat ettiler. Ölümün geçmiş ama baki insanların yolu olduğunu anladılar. Ahiretleri için ise altın ve gümüşten başka bir şey biriktirdiler, yemeğin azına yetindiler, yol hazırlıklarını ise önceden yaptılar. Sadece Allah için dost ve düşman oldular. Onlar hidayet meşaleleri ve Ahiret ehlidirler. Allahın selamı üzerinize olsun.