Devran değişti

0

Güney sınırları yangın yerine dönen Türkiye’nin bu kez çatışma doğusunda patlak verdi. 1 Nisan gecesinden bu yana Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında 1994’den beri en şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ bölgesinde sınır ihlallerini devam ettirmesine Azerbaycan’ın karşılığı bu kez sert oldu. Ermenistan, Azerbaycan’ın Pazar günü tek taraflı ilan ettiği ateşkese uymayarak, Azerbaycan topraklarında askeri faaliyetlerine devam etti. Bunun üzerine çatışmalar kaldığı yerden yeniden start aldı!
Ermeni karargahı darmadağın
Azerbaycan ordusu, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında devam eden çatışmalarda, Ermeni güçlerin komuta karargahını imha etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “İşgal altındaki bölgelerde bulunan Ermeni komuta karargah merkezi, ordumuzun açtığı ateşle darmadağın edildi. Düşmanın çok sayıda albay ve generali yok edildi” ifadelerine yer verildi.
Operasyonun video görüntüsü de dünya kamuoyuyla paylaşıldı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait bir insansız hava aracını (İHA) da düşürdü.
Ermenistan geri adım atmıyor
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın tek taraflı ateşkes açıklamasına rağmen Ermenistan’ın tansiyonu artırmaya devam ettiği belirtildi. Ermeni güçlerinin, kaybettikleri bölgeleri geri almak için cephe hattının Ağdere, Terter, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde Azerbaycan mevzilerine saldırdığı, sivil yerleşim birimlerine ateş açtığı bildirildi. Açıklamada, çatışmalarda Ermeni güçlerinin çok sayıda kayıp verdiği, Ermenistan askeri araçlarının imha edildiği vurgulandı. Son çatışmalarda Azerbaycan ordusundan 3 askerin şehit düştüğü ifade edildi. Azerbaycan ordusu, sivillerin can güvenliğinin temin edilmesi için 1 Nisan’da operasyonlara başlamış, bazı stratejik tepeler ve yerleşim birimlerini geri almıştı. Çatışmalarda 12 Azerbaycan askeri şehit olmuş, 100’den fazla Ermenistan askeri öldürülmüştü. Böylece şehit düşen Azeri askeri sayısı 15’e yükseldi.

Türk dünyası hedef halinde
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Denizli’de yaptığı açıklamada, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan gerginliğe ilişkin, “Azerbaycan halkı, Azerbaycan devleti oturup 10 yıllarca topraklarının işgalde kalmasını beklemeyecek” dedi. Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini, 20 yıldan uzun süredir işgal altında tuttuğunu ve oralara topladığı askeri üslerden zaman zaman işgal altında olmayan Azeri köylerine, sivil halka yönelik provokasyonlarda bulunduğunu ifade eden Paşeyeva, Azerbaycan ordusunun Ermenistan’ın provokasyonlarına cevap verdiğini belirtti.
Paşayeva, “Türk ve Müslüman dünyasının en güçlü kalesi Türkiye’dir. Bu çökerse ya da zayıflarsa Türk dünyası zayıflar, Müslüman dünyası hepten gider. O yüzden gençlere söylüyorum. Ön tarafta gözükenler terör örgütleridir. Siz bir de işin arka kısmına bakın. Bu terör örgütlerine para verenleri, silah verenleri, politik destek verenleri, çadır kurmasına göz yumanları da görmemiz gerekir” diye konuştu.
‘Gereken cevap verildi’
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun ateşkesi bozmadığını, Ermeni güçlerinin provokasyonlarına layıkıyla cevap verdiğini söyledi. Aliyev, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan gerginliğin ardından Güvenlik Konseyi’ni topladı. Aliyev, burada yaptığı konuşmada, Ermenistan güçlerinin provokasyonuna karşı Azerbaycan ordusunun gerekli cevabı verdiğini, operasyonda cephe hattındaki birkaç stratejik noktanın ele geçirildiği söyledi. Aliyev, “Düşmana çok büyük darbe indirildi. Düşman büyük kayıp verdi. Düşmana sarsıcı darbe vurulduğunu söyleyebiliriz. Ermenistan provokasyonlarından vazgeçmediği sürece, Azerbaycan ordusu bundan sonra da onları cezalandıracak” dedi.
Ermeniler ateşi körüklüyor
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Rusya, ABD, Fransa ve Almanya’dan oluşan AGİT Minsk Grubu eşbaşkan ülkelerinin liderlerinin ateşkesin yeninden sağlanması çağrılarına yanıt olarak Azerbaycan’ın saldırıları durdurduğunu, ancak Ermenistan’ın çağrılara uymayarak ateşe devam ettiğini açıkladı. “Olayların temelinde Ermeni silahlı güçlerin provokasyonu duruyor” diyen Hasanov, “Ermeni güçler geceden itibaren Azerbaycan köylerini, yerleşim birimlerini büyük çaplı silahlarla top ve havan toplarıyla ateşe tuttu, mevzilerimize saldırdı. Azerbaycan ordusu da sivilleri ve mevzileri korumak için Ermeni güçlere gereken cevabı verdi ve onları geri püskürttü. Ateşkesin yeninden sağlanması çağrılarına yanıt olarak Azerbaycan saldırıları durdurdu. Fakat Ermenistan çağrılara uymuyor ve aynı silahlarla Azerbaycan mevzilerine ateş açmaya devam ediyor. Azerbaycan ordusu da mecburen buna karşılık veriyor” dedi.
Hayvanları bile vurdular
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde yaşanan çatışmalarda, bölgedeki çok sayıda Azerbaycan yerleşim birimi, Ermeni güçlerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılardan zarar gördü. Çatışmalarda Ermenilerin ateş açtığı bölgelerden biri olan Ağdam ilinin Benövşeler köyünde çok sayıda eve mermi isabet etti. Köyde can kaybı yaşanmasa da köy sakinlerinden Tofik Naibov’un evine ve bahçesine isabet eden iki havan topu mermisi 45 küçükbaş hayvanın telef olmasına yol açtı.