Davut yıldızı operasyonu

0

Yaklaşık 2 yıldır IŞİD işgali altında olan Musul’u geri alma operasyonu resmen başladı. ABD, Peşmerge ve Irak ordusunun başlattığı operasyon sonunda Musul’un da Büyük İsrail projesi kapsamında Yahudi asıllı Barzani’ye teslim edileceği ifade ediliyor
Ortadoğu’da Büyük İsrail’i kurma projesinde taşeron güç olarak kullanılan terör örgütü IŞİD peyderpey tasfiye ediliyor. Eski CIA Ajanı Edward Snowden’in bizzat ABD Merkezi Haberalma teşkilatı CIA ile İsrail İstihbarat teşkilatı Mossad’ın kurduğunu açıkladığı IŞİD 10 Haziran 2014’te Musul’u Irak güçlerinden neredeyse bir kurşun bile atmadan teslim almıştı.
Barzani dört köşe
Irak ve Suriye topraklarında son dönemde sergilenen senaryo hep aynı… Hedef bölgeye önce IŞİD saldırıyor, bölge yerel halktan boşaltılıyor ve daha sona da bu bölge Yahudi asıllı Barzani’ye teslim ediliyor. Suriye’de oynanan oyun şimdi de Irak’ta sahneleniyor. Musul’un IŞİD’den geri alınarak Barzani’ye teslim edileceği ifade ediliyor. Barzani Yönetimi, benzer planlar eşliğinde terör örgütü IŞİD’in ortaya çıkmasından sonra topraklarını fiili olarak 30 bin kilometrekare daha genişletti. Erbil yönetiminin böylelikle hak iddia ettiği 78 bin kilometre karelik sahanın 71 bin kilometrekaresini kontrolü altına aldığı belirtiliyor. Kerkük’ten sonra Musul’a da el koyarsa, Barzani dört köşe olacak.
ABD-Peşmerge-Irakortak operasyonu
Musul’a operasyon açıklaması ise Irak Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Musul’u IŞİD’den kurtarmak için Fetih adlı operasyonun birinci aşamasının başladığının ifade edildiği açıklamaya göre bazı köyler örgütten geri alınarak Irak bayrakları asıldı. Operasyona Irak ordusunun yanı sıra Peşmerge güçleri de katılıyor. Yaklaşık 30 bin askerin katıldığı ifade edilen operasyonun mimarı ise ABD. ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, 5 Mart’ta Musul’u kurtarma operasyonunun başlamak üzere olduğunu belirtip Irak’ın istikrarı için tüm ülkelerden destek istemişti. Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Musul’u geri alma operasyonunun Musul Operasyonları Komutanlığı ile ona bağlı birlikler ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi’nin katılımıyla üç cepheden başlatıldığı belirtildi.
IŞİD’in her adımı Barzani’ye yarıyor
Musul’un IŞİD tarafından işgali bölgede en çok Peşmerge lideri Mesud Barzani’nin işine gelmişti. İşgalle birlikte bölgedeki hâkimiyet alanını genişleten Barzani bağımsızlık ilan etmeyi düşündüğü bölgenin sınırlarını hendekler kazarak belirlemişti. Bağımsızlık referandumu için hazırlık yapan Barzani Yönetimi Musul’un kuzeyi Rabia’dan başlayıp ülkenin doğusundaki Diyala il sınırlarına kadar uzanan alanda hendek kazdı. Irak anayasasına göre durumu tartışmalı bölgeler olarak bilinen Musul, Kerkük, Salahaddin ve Diyala illeri de kazılan hendeğin içinde kalıyor. Barzani’nin böylece bu bölgelere fiilen el koyduğu öne sürülüyor.
Aynı zamanda bu adımla söz konusu bölgelerdeki petrol gelirinin tamamı da Peşmerge yönetimine kalıyor. Barzani’nin siyasi ve askeri açıdan en büyük destekçisi ise ABD, İsrail ve bölgesel müttefikleri… Irak’ın kuzeyinde devletleşen Barzani Suriye’nin kuzeyini de PYD ile birlikte ele geçirdi. Bölgede 4 parçalı Kürdistan oluşturmayı hedefleyen Barzani’nin büyük İsrail projesinin taşeronu olduğu ifade ediliyor. 4 parçadan kasıt ise Irak ve Suriye’nin kuzeyi ile Türkiye’nin güneyi ve İran’ın batısı.
Türkiye’nin rolü ne olacak?
Musul gündemindeki kritik sorulardan biri de “ABD Türkiye’den katkı ister mi?” sorusu.
Başika Kampı’ndaki askeri kampta Peşmergeye eğitim vermek üzere bulunan Türk askerinden rahatsız olan ABD, daha önce de Musul operasyonuna askeri destek istedi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, seçim hükümetinde Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Erbil’e yaptığı ziyaret sırasında “IŞİD’e karşı Peşmergeyi desteklemeye devam edeceğiz. IŞİD’e karşı önümüzdeki günlerde askeri olarak harekete geçme planlarımız var” demişti.
Barzani, Irak’ı böyle yutuyor
Erbil, Süleymaniye, Halepçe ve Duhok illerinden oluşan 41 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Barzani yönetimi, IŞİD saldırıları sonrası topraklarını genişletme fırsatı buldu. Kürt yönetimi, terör örgütü IŞİD ile devam eden savaşla birlikte petrol zengini Kerkük ile Kerkük’e bağlı bölgeler, Musul’un Mahmur, Sincar, Telafer, Tilkef ilçeleri ve Güver, Sinun, Zummar, Rabia nahiyelerini, güneyde Selahaddin’e bağlı Tuzhurmatu ilçesini, Diyala’ya bağlı Hanekin, Celavle ve Sadiye’yi de kontrolü altına aldı.
IŞİD petrol kuyularını ateşe verdi
Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri, Perşembe sabahı Mahmur bölgesinden IŞİD’in işgal ettiği Musul’a doğru harekete geçti. Irak ve Peşmerge güçlerinin Mahmur’un batısında IŞİD’in işgali altındaki 13 köyü kurtardığı belirtiliyor. Peşmergeler ile Irak askerlerin, Nasr ve Mahana köylerinde IŞİD’in sert direnişiyle karşılaştığı ve şiddetli çatışmalar meydana geldiği aktarılıyor. IŞİD mensupları da uçakların hedef saptayamaması için petrol kuyularını ve ham petrolle doldurdukları çukurları ateşe veriyor. Buna rağmen Amerikan uçaklar söz konusu 2 köye bomba yağdırıyor. Bu arada Koalisyon Sözcüsü ABD’li Albay Christopher Garver, 8 ila 12 Irak tugayı ile iki Peşmerge tugayının her biri 2 ila 3 bin askerle Musul operasyonuna destek verdiğini söyledi.