Cizre ve Silopi’de Sokak Sokak Çatışma (Foto)

0

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ile başlayan operasyonda çatışmalar sürüyor. Son üç günde yaşanan çatışmalarda Cizre ve Silopi’de 62 PKK’lının öldürüldüğü, çatışmalarda 19 güvenlik görevlisi yaralandı, bir asker de şehit.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ile başlayan operasyonda çatışmalar sürüyor. Son üç günde yaşanan çatışmalarda Cizre ve Silopi’de 62 PKK’lının öldürüldüğü, çatışmalarda 19 güvenlik görevlisi yaralandı, bir asker de şehit.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde, 10 bin asker ve polisle başlatılan  ‘hendek kapatma’ operasyonun üçüncü gününde her iki ilçenin sokaklarından patlama ve silah sesleri duyuluyor. Cizre’deki “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demir” operasyonu kapsamında 56, Silopi’deki ‘Şehit Polis Muhammet Onur’ operasyonunda ise 6 PKK’lının öldürüldüğü belirtiliyor. Çatışmalarda 3 PKK’lının da sağ yakalandığı dile getirilirken, 19 güvenlik görevlisi yaralandı, bir asker ise şehit oldu.

OKULDA YANGIN ÇIKTI 

Çatışmalar devam ederken Cizre’nin Nur Mahallesi’ndeki Menderes İlk ve Ortaokulu’nda yangın çıktı. Yangını söndürmeye giden itfaiye ekiplerine ateş açıldığı için yangın uzun süre söndürülemedi.Dün de Reşha Sağlık Meslek Lisesi ile Nur Mahallesi’ndeki Atatürk Anadolu Lisesi’ninde yangın çıkmıştı. Cizre Devlet Hastanesi’ne roket isabet ettiği belirtiliyor.

Ajanslardan geçen haberlerde okulu PKK’lıların ateşe verdiği öne sürülüyor. 

CİZRE’DE BİR ŞEHİT 

Cizre’deki operasyon, daha çok Cudi, Nur, Sur ve Yasef mahallelerinde yoğunlaşıyor. Cizre’de tankların eşliğinde Cudi Mahallesi’ne giren jandarma komandolarıyla barikat kuran PKK’lılar çatışmalar çıktı. Akşam saatlerinde başlayan silah ve patlama sesleri sabah saatlerine kadar sürdü. Cizre etrafında konuşlanan tanklar da sabah saatlerine kadar belirlenen hedefleri topa tuttu.Cudi Mahallesi’nin büyük bölümüne giren güvenlik güçleri, sokakları tek tek güvenli hale getiriyor. Bugünkü çatışmada 1 uzman çavuş şehit oldu.

Bu arada 2 gün önce çıkan çatışmalarda, kurşunların isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 30 yaşındaki Hediye Şen’den sonra dün akşam da 25 yaşındaki Doğan Aslan da çatıma bölgesinde isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi.
Doğan Aslan’ın cenazesi Cizre Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, bir gün önce yaşamını yitiren Hediye Şen de bugün Gülçlükınak İlçesi’ne bağlı Damlabaşı Köyü’nde toprağa verildi.  Cizre’de sokağa çıkma yasağı 5’inci güne girerken, çıkan çatışmalarda bugüne kadar 3 kişinin de yaralandığı öğrenildi.
Öte yandan askeri kargo uçaklarıyla Şerafettin Elçi Havalimanı’na gelen özel harekat timleri ve jandarma ekipleri, helikopterlerle Silopi ve Cizre’ye sevk ediliyor. Tek fırının açık olduğu ilçede, hendekleri kapatmak, barikatları kaldırmak için güvenlik güçlerinin başlattığı operasyon devam ederken, sık sık silah ve patlama sesleri duyuluyor. Silopi ilçesinde de çatışmalar daha çok Başak ve Yenişehir mahallelerinde yoğunlaştığı dile getiriliyor.

KEPENKLER AÇILMADI

Şırnak kent merkezinde esnaf, Cizre ve Silopi ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto için dün kepenkleri açmadı, şehiriçi ulaşımı sağlayan belediye otobüsleri ve minibüsler de sefere çıkmadı. Çöplerin de toplanmadığı Şırnak’ta merkezdeki okullarda eğitim gören öğrencilerin bir bölümü de okullara gitmedi. Sokakların boş olduğu şehir merkezinde gergin bekleyiş sürüyor.

VALİLİK: YASAK SÜRECEK
Şırnak Valiliği, Cizre ve Silopi ilçelerinde sokağa çıkma yasaklarının sürdüğünü açıkladı. Açıklamada, “Bölücü Terör Örgüt mensuplarınca el yapımı patlayıcı, bomba, mayın düzenekleri yerleştirilerek oluşturulmuş hendek ve barikatların bertaraf edilmesine yönelik güvenlik kuvvetlerimizce yapılan çalışmalar titizlikle sürdürülmekte olup, bu çerçevede vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için sokağa çıkma yasağı devam etmektedir” denildi.

ŞIRNAK BAROSU YASAĞIN İPTALİ İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU 

Şırnak Barosu ve İHD, Cizre ve Silopi’deki sokağa çıkma yasağının iptali için Mardin İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Başvurun ardından Şırnak Barosu Başkan Yardımcısı Savaş Tanış, avukatlar ve İHD’lilerle adliye önünde yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasaklarının evrensel hukuk ve ulusal mevzuata aykırı olduğunu iddia etti. Tanış, “Hiçbir amaca hizmet etmeyen ve hukuki hiçbir gerekçesi olmayan sokağa çıkma yasağı neticesinde Cizre ve Silopi halkı günlerdir ablukaya alınmış durumdadır” dedi.
Savaş Tanış, sokağa çıkma yasağı bulunan ilçelere erişim ve ulaşımın sağlanmaması nedeniyle ölü ve yaralı konusunda ellerinde net bilgi bulunmadığını belirtti. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili Mardin İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtıklarını ifade eden Tanış, “Cizre ve Silopi ilçelerinde ilan edilen 14.12.2015 tarihli sokağa çıkma yasağı kararı açıkça iç hukuka ve uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğu gerekçesiyle Şırnak Barosu ve İHD Şırnak Şubesi olarak Mardin İdare Mahkemesine sokağa çıkma yasağı kararına ilişkin yürütmenin durdurulması istemli iptal davası açılmıştır” diye konuştu.

DHA/AA