Cinsel Konular Hakkında Sorular ve Cevaplar

0

Soru: Beş ay önce eşimle nikah kıydık. Bazen eşimle cinsel ilişki olmadan sevişip oynaştığımızda ben veya eşim doyuma ulaşmaktayız. Bunun şer’i hükmü nedir?

Cevap: Eşinizle cinsel ilişkiye girmeden sevişip oynaştığınız sırada sizlerden hanginiz doyuma ulaşmışsa cenabet olmuştur ve gusül alması farzdır.
Soru: Adet döneminde eşle oynaşmanın hükmü nedir?
Cevap: Cinsel ilişki haramdır, ancak oynaşmanın bir sakıncası yoktur.
Soru: Eğer karı ve koca birbirlerinden uzak yerlerde yaşıyorlarsa, koca telefonla eşiyle konuşma aracılığıyla doyuma ulaşırsa bunun bir sakıncası var mıdır?
Cevap: Hayır, bu haram değildir. Eşlerin birbirleriyle aşıkane ve tatlı tatlı konuşmanın bir sakıncası olmadığı gibi günahta değildir. hatta eşlerin birbirleriyle güzelce konuşmasının sevabı vardır.
Soru: Erkeğin cinsel organının karısı tarafından emilmesi ve yalanmasının, yahut erkeğin kadının cinsel organını emmesi ve yalamasının şer’i açıdan hükmü nedir? (Ayetullah Behçeti)
Cevap: Bunun şer’i açıdan anlaşıldığı kadarıyla bir sakıncası yoktur. Ancak şer’i açıdan insanın tabiatının nefret ettiği şeylerin yutulması caiz değildir.[1]

Soru: 25 yaşında bir bayanım ve bir kaç ay önce evlendim. Benim sorum şudur: kadın eşiyle seviştiği sırada orgazma ulaşmak için kendisine farklı yöntemlerle yardımcı olursa bu durum istimna (mastürbasyon) mı sayılır?
Cevap: Eğer kendisiyle oynama suretinde olursa bu halete istimna denir ve kesinlikle günahtır, ancak eşiyle sevişerek (onun yardımıyla) “orgazm” haletine ulaşırsa bunun bir sakıncası yoktur.

Soru: Nişanlılık döneminde öpüşme, dokunma, oynaşma yahut karşı tarafla konuşma sırasında kadından gelen akıntının hükmü nedir?
Cevap: Bu esnada gelen her türlü akıntı temiz hükmündedir ve meni değildir, ancak eğer akıntı şehvetle (orgazm) olursa meni hükmündedir ve necistir. Bu durumda cenabet guslü farzdır.

Soru: Ben yaklaşık olarak 5 ay önce nikahlandım. Eşimle her oynaştığımızda gusül almam mı gerekiyor? Elbette bakire olduğumu söylemeliyim, ancak partnerimden bu esnada cinsel ilişki olmadan lezzet almaktayım.
Cevap: Bu esnada gelen her türlü akıntı temiz hükmündedir ve meni değildir, ancak eğer akıntı şehvetle (orgazm) olursa meni hükmündedir ve necistir. Bu durumda cenabet guslü farzdır. Cinsel olarak orgazma ulaşmak için cinsel birliktelik gerekmemektedir. Kişinin kendisi ne zaman orgazma ulaştığını teşhis edebilir.

Soru: Kişinin eşiyle dübür (anal) yolundan cinsel ilişkiye girmesi caiz midir? (Ayetullah Mekarim Şirazi)
Cevap: Güçlü görüşe göre şiddetli keraheti vardır.

Soru: Farz edelim ki erkek karısından uzakta yaşamaktadır. Eğer eşinin fotoğraflarına şehvetle bakarsa, yahut eşini ve onunla seviştiği sahneleri düşünürse, yahut telefonla (veya önceden eşinin sesini kaydetme yoluyla) eşinin şehvetli sözlerini duymasının bir sakıncası var mıdır? Eğer bu esnada (hiçbir eylemde bulunmadan) şiddetli tahrik olur ve boşalırsa bunun hükmü ne olur? (Ayetullah İmam Humeyni ve Sistani)
Cevap: Bunlardan hiçbirisinin sakıncası yoktur. Eğer böyle bir durumda boşalma yaşanırsa cenabet guslü farz olur.
Soru: Sevişme sırasında oluşan akıntının öteki sulardan ne farkı vardır? maksadım şudur ki şehvetle gelen akıntı ile öteki durumlarda gelen akıntılar arasında ne gibi farklar vardır?
Cevap: İnsandan gelen şehvetle olmayan her akıntı, yani orgazma ulaşmadan gelen akıntılar meni hükmünde olmadığı gibi necis de değildir ve gusül gerekmemektedir. Orgazm= Kadın ve erkek tam olarak tatmin olur ve lezzete ulaşırsa ve o andan sonra başka bir cinsel birleşmeye temayülü yoksa bu halete orgazm denir.

Soru: 19 yaşında bir bayanım, içimden devamlı olarak şehvetli sahneleri tasavvur ederek cinsel organımla oynamak geçiyor. Başka bir ifadeyle cinsel baskıları tahliye etmek istiyorum. Bu baskı bende oldukça fazla, her gün en az bir veya iki kere bu şekilde kendime uygulamaktayım. Böyle yaptığımda benden bir akıntı gelmektedir bu akıntının hükmü nedir ve yaptığım bu iş doğru mudur?
Cevap: Evleninceye kadar şehvetli sahneleri tasavvur ederek cinsel fantezilerden uzak durmaya çalışmalısınız. Gerçekte iman böyle durumlarda kendisini gösterir ve ortaya konulur. Sizin yaptığınız iş istimnadır (mastürbasyon) ve oldukça zararlı ve tehlikelidir. Öte yandan büyük günahlardan ve vahim manevi sonuçları vardır… sonuç olarak eğer sizden gelen akıntı lezzetin doruk noktasında ve orgazm olduğunuz sırada gelmişse meni hükmündedir ve cenabet guslü almanız farzdır.

Soru: 16 yaşındayım bir süredir şehvetimin çokluğundan dolayı kendi kendimi tatmin etmeye (istimnaya) mecbur oldum. Acaba bu durum ileride cinsel ilişkilerime, yahut çocuk sahibi olmamı etkiler mi veya cismi olarak bana bir zararı var mıdır?
Cevap: Evliliği terk ettiğinizden bu tür kendini tatmin etme günahına düştüğünüzden evlenmeniz size farzdır. Evlenmek için çaba sarf etmelisiniz. Böyle bir olayın cinsel ilişkiye ve çocuk sahibi olunmasına herhangi bir zararının olup olmadığı tespit edilmemiştir, ancak bir çok cismi zararları vardır.

Soru: Kadınların kendilerini tatmin etmesinin (istimna) hükmü nedir?
Cevap: Bu fiili ister kız yapsın, ister erkek, ister kadın yapsın isterse yaşlı erkek haramdır ve manevi sonuçları oldukça fazladır. İnsanın ruh ve cismine oldukça fazla zararı vardır. Her kim bunu yaparsa istiğfar etmelidir ve eğer evlenmemişseniz evlenmek için sorun çıkarmamalı ve bir an önce evlenmelisiniz.
Soru: Eğer karı koca cadde ve sokaklarda birbirlerinin elini tutarak dolaşırsa bunda dini açıdan bir sakınca var mıdır? Eğer bu gibi el ele dolaşma durumu geleneksel bir hal almış metropol kentlerde oluyorsa hükmü ne olur?
Cevap: Bu durum haram olmasa bile, örf-ü müteşerrie[2] anlayışına göre hoş olmayan bir hareket ve manevi ahlak ve edepten uzak bir anlayıştır. Özellikle böyle sahneler bekarların, yahut bu tür samimi ilişkilere hasret olan aile içi tartışmalar yaşayanların canlarının yanmasına ve onlarda bir burukluğun oluşmasına sebep olmaktadır.

Metropol kentlerin gelenekleri şer’i bir ölçüye sahip değildir. Metropol kentlerin örf-ü müteşerrie’sı kesinlikle böyle bir ahlaka da sahip değildir. Meteşerrie örfe sahip olmayanlar ve dini ve manevi konulara kayıtsız kalanların adetlerinin örnek alınma değeri de bulunmamaktadır.

Bu konuda sitemize gelen yoğun sorulardan dolayı bu tür makalelere yer vermekteyiz.

——————————————–
[1] – Soruyu yanıtlayan Ayetullah Behçeti’dir. Kasıt erkeğin veya kadının cinsel organından gelen sıvının yutulmasıdır.
[2] – Şeriat ehli arasında yaygın olan örf ve gelenek. İmam Muhammed Bakır ve İmam Cafer Sadık’ın (a.s) zamanı ve sonrası dönem.