Camii Hocalarımız

malik
1.ci Hocamız.

MERHUM HACI AHUNT MALIK

Camimizin kurucusu Merhum Hacı Ahunt Malik 1889 yılında Simdi Erivan’da kalan OKÇUOGLU Köyünde Dünyaya geldi,Babasi Rusen Efendi,Annesi Hatice Hanım,kardesleri Hasan ve Mustafa’yla birlikte Gençlik yillarında Dayılarının Yasadıgı Gümrü Sehrine göç etmisler.Daha sonra Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Merhum Ahunt Malik Babası ve Abisiyle birlikte Bir gün geri döneriz düsüncesiyle sınıra yakın olan Mescit’li köyüne yerlesmisler.

Mutaassip bir ailede ergenlik çagına giren Merhum liderlik özelligine sahipti bu nedenle Babası onu Dini egitim ögrenmek için Iran’ın HOY kentine gönderdi,orada Edebiyat,Usul ve Mantik okuduktan sonra Felsefe,Tefsir,Kelam ve Fıkih Ögrenimi Için TEBRIZ’E geçti ve Egitimini basarıyla tamamlayarak KARS’A döndü.

O dönemde Birlik ve Beraberligi muhafaza etmek,mezhepler arasında ki birlikteligi gerçeklestirmek ve aynı zamanda EHLIBEYT Kültürünü Bilmeyenlere anlatmak için uzun Yillar YUSUFPASA camiin de Molla Samed’in Arkasinda Namaz kıldı ve Bir Çok Defa aynı camide Vaaz verdi ve Muharrem Aylarında Hz. Hüseyin’in mersiyelerini orada okudu.

Bu minvalde 1950 yılına kadar Devam Etti bu yıllarda Azerbaycan’dan Göç etmek zorunda kalan 20 li yıllardan 50 li yıllara kadar durumlarını her yönüyle düzelten halkımız artık Ahunt Malik önderliginde sosyal,siyasal ve kültürel Faaliyetlerine Ağırlık verdiler ve Ülkemizde ki ilk EHLIBEYT camii olan YENI MAHALLE camii’nin Temellerini attılar ve iki yıl zarfında çok zor sartlarda camimizi bitirerek 1952 yılında ibadete açtılar.

Caminin bitimiyle Merhum Ahunt Malik Mücadelesini Kültürel yönde agırlastırdı. EHLIBEYT kültürünü yaymak ve Ehlibeyt Dostlarina ulasmak için DOGRUYOL adında bir kitap yayınladı.

Merhum’un 4 Erkek 2 Kız Çocugu Vardı,Ali riza,Mehmet riza,Yahya,Zekeriya,Hatice ve Hadika.

Merhum 1979 Yilinda vefat etti Ve Yeni mahalle Mezarligin da ki Aile kabristanina defnedildi.RUHU SAD OLSUN.

 


2.ci Hocamız

Ş. AZİZ UTAR

Babası Büyük Aküzüm eşrafından Meşhedi Ali oğlu Ali Ekber’dir. Annesi yine aynı tarihte Ermeni çetelerinin pusuya düşürülerek şehit edilen Kerbalai Kasım oğlu Hüseyin Ağa’nın kızı Nazlı Han’dır.

1972 yılında Hacı Ahunt Malik Muhammed Işıklı Hocamızın isteği üzerine Kars’a geldi. 1978 tarihinden,1990 Tarihine kadar Camimizde ve Şehrimizde görev yapmıştır.  1990 yılından  İstanbul’a intikal etti ve Halen İstanbul’da oturmaktadır.

 

 


seyitahmet
Halihazırdaki Hocamız

S.AHMET ERDEM

1962 Yılında Kars’ta Mütedeyyin ve Ehlibeyt’e Mensup Ailede Dünya’ya geldi.Babası Bölge’nin Saygın Seyyid’lerinden Seyyid Kasım’dır.

Annesi Şöreğel Bölgesinde muteber Aileye mensup Merhum Ferecullah bey’in Kızı Feride Hanımdır.           

12 yaşında Babası’nı kaybetti. İlk ve orta öğrenimini karsta bitirdi, Kur’un Okumayı Merhume Annesinden öğrendi.

Yüksek Öğrenimini Tamamlamak için İran’a gitti. 1985 Yılı’nda ülkesine döndü ve vatani görevini bitirerek Kars’a geldi, Matbaa Açarak HÜRSES isimli gazeteyi kurarak, Gazetecilik hayatına Başladı.

Birçok Ulusal Gazete ve dergide köşe yazarlığı yaptı.1990 yılında, Halkımızın Yoğun isteği üzerine Türkiye’de ki ilk Caferi Camisi olan Kars Ehlibeyt Işıklı Camii’nde göreve başladı.           

 Başta İstanbul olmak üzere çeşitli şehirlerden yoğun istek almasına Rağmen Kars’ta kalarak Burada ki Farklı etnik yapılar içerisinde birlik ve beraberliği pekiştirdi.           

 Birçok sıkıntı ve olumsuzluklara kendini feda ederek Mensup olduğu Halkını en iyi şekilde temsil etmeye devam etti.           

Halkını ve Kars’ı Çok sevdiği için ömrünün sonuna kadar mücadelesine sürdürecektir. 

Ve Ehlibeyt’e (a.s)  hizmetini devam ettirecektir.

Ehlibeyt Camisi Olan Kars Ehlibeyt ışıklı camii çok eskimiş, yıpranmışve kullanılamaz halde olmasını ve diğer camiler içerisinde hakir düşmesini hazmedemiyordu, onun için 2007 yılında Cami Yönetim kurulu’yla birlikte Kars ve Ehlibeyt sevdalısı, İnançlı ve azimli Mühendislerimiz, iş adamlarımız ve müteşebbis Hemşerilerimiz den oluşan tertip komitesi öncülüğün de eski camimizi yıkarak yeni, modern, çağın koşullarına uygun ve daha önemlisi camimizin geçmişine ve şanına layık yeni bir projeyle camimizi yenilemeyi başardı.

Cenabı Allah’a Binlerce Hamdolsun ki vefalı ve gerçek Ehlibeyt Dostları’nın Katkılarıyla bir yıl gibi kısa bir sürede Ehlibeyt’e layık ve Şehrimize Mimari bir abide kazandırılmasına öncülük etti.

Halen mesai mefhumuna aldırmadan Görevinin başında Ehlibeyt’e hizmete devam etmektedir.