Boy Abdesti Nasıl Alınır?

2

Soru:

Merhaba sayın hocam bizlere verdiğiniz engin bilgilerinzden dolayo teşekkür ederim.

Benim sorum gusül Abdestiyle ilgili.

Tam olarak Gusül abdestini anlatırmısınız.

Banyoya girdiğimiz andan çıktığımız ana kadar ne yapmalıyız ne niyet etmeliyiz.

söylenmesi gerekn sözler varmışimdiden teşekkürler.

Cevap :

Değerli Ayhan Kardeşim

Sitemize gösterdiğiniz teveccühe teşekkür ederim.

Her ne kadar sorunuzun cevabı sitemizde yayınlanan Videolar bölümünde canlı ve tatbiki olarak yer almışsada sorunuza kısaca cevap vermeği uygun gördüm.

Farz gusüller yedi tanedir:

1) Cenabet guslü.
2) Hayız guslü.
3) Nifas guslü.
4) İstihaze guslü.
5) Ölüye dokunma guslü.
6) Ölü guslü.
7) Nezir, yemin vb. şeyler nedeniyle farz olan gusül.

Ayrıca tam güneş tutulması veya ay tutulmasında,
bilerek namazını geciktirerek kazaya bırakırsa;
vacip ihtiyata göre, kaza namazını kılmak için gusül almalıdır.

“Bismillâhirrahmânirrahîm.” diyerek, Allâh’ın adını anar, önce boy abdesti alacağımız mekan yahut vücûdumuzun her hangi bir yerinde necaset, pislik varsa onu yıkar, gideririz.

Ellerimizin temizliğinden sonra, sünnet olarak ağzımıza ve burnumuza su verir, daha sonra başımızı ve boynumuzu  yıkamaya başlarız. Bu arada “Yâ Rabbi! Senin rızân için boy abdesti alarak kalben ve bedenen temizlenmeyi istiyorum.” der, niyet ederiz.

Niyetin kalb ile yapılması yeterli olmakla birlikte, dil ile de ifâde edilmesi en güzel olanıdır. Sonra, başımızın her hangi bir yerinde kuru yer kalmadığına kanaat getirdiğimizde, sırasıyla Başımızdan,vücûdumuzun sağ tarafını, omuzlardan ayaklara kadar  yıkarız. Sol tarafı da aynı şekilde yıkarız. Vücudumuzun hiç bir yerinde kuru alan kalmadığında, yıkandığımız yerden ayrılmak üzere ayaklarımızı yıkar ve böylece boy abdestimizi tamamlamış oluruz.

Boy abdesti alınırken herkes Allâh’a bağlılığı ve sevgisi nisbetinde içinden geldiği şekilde (Özellikle Ehl-i Beyt’ten nakledilen duâlar olması daha uygundur.) Rabbine hamd ve duâlar edebilir.

Kadınlar boy abdesti alırken saçları toplu bir halde ise, saçlarını açmak mecbûriyetinde değildirler. Ancak, suyun deriye ulaşması gerekir. Aksi halde boy abdesti geçersiz olur.

Her bölgeye su tuttuğunuzda salavat getirmeniz de yani:”ALLAHÜMME SALLİ ELA MUHAMMEDİN VE AL-İ MUHAMMED” demeniz yeterlidir.

Bu şekilde Aldığınız Gusül geçerlidir.Banyodan çıkmadan dizlerinizden aşağı doğru da su dökmeniz ihtiyat gereğidir.

Selametle