Batı, Kardeş Kavgası Peşinde

0
“Batı, bölgede Türk ile Farsı, Farsla Arabı, Şiayla Sünniyi çatıştırmak istiyor” diyen İRAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal, “İran’da, ‘Türkiye Sünnilik yapıyor’, Türkiye’de de ‘İran mezhepçilik yapıyor’ şeklinde propaganda çok yapılıyor. Kamuoylarını birbirlerine karşı kışkırtmamak gerekiyor” dedi.

İran Araştırmalar Merkezi (İRAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal, “Batı, bölgede Türk ile Farsı, Farsla Arabı, Şiayla Sünniyi çatıştırmak istiyor, plan bu” dedi.

Uysal, İran’ın başkenti Tahran’da yaptığı açıklamada bölgedeki gelişmeler, Türkiye-İran ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin başarıya ulaşması halinde Türkiye ile İran arasında muhtemel bir savaştan söz edildiğini hatırlatan Uysal, sadece Türkiye ile İran arasında değil bölgede çatışma çıkartılmak istendiğini söyledi.

Uysal şöyle devam etti: “Sadece Türkiye-İran değil, bölgede çatışma çıkartılmak isteniyor. Batı’ya veya Doğu’daki güçlere rakip olacak güçlü İslam medeniyeti unsurlarını, kendi içinde çarpıştırıp, İslam’ın kendilerine rakip olma şansını yok etmek istiyorlar. Genel plan budur. Yaratıcı kaos teorisi uygulanmak isteniyor. Yani birbirine düşürme ve sürekli karışıklık teorisi. Batı, bölgede Türk ile Farsı, Farsla Arabı, Şiayla Sünniyi çatıştırmak istiyor. Plan bu. Irak ve Yemen’de Araplarla İran’ı çatıştırarak bunu başardılar. Suriye’de de İran’la Türkiye arasında bunu yapmak istiyorlardı. Ama çok şükür iki ülke basiret göstererek böyle bir hataya düşmedi. Eğer Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi başarıya ulaşsaydı, onlar açısından bu plan çok daha kolay uygulanabilecekti.”

Tansiyonu düşürmek gerekiyor

Bu konuda iki ülke aydınlarının yapması gerekenlere ilişkin Uysal, “Kamuoylarını birbirlerine karşı kışkırtmamak gerekiyor. İran’da, ‘Türkiye Sünnilik yapıyor’, Türkiye’de de ‘İran mezhepçilik yapıyor’ şeklinde propaganda çok yapılıyor. Bunu uzun süre İran kamuoyunda görüyorduk, Türkiye de buna cevap verdi. Tansiyonu düşürmekte fayda var.

Hükümetlerin de uygulamaları söylemlerine uygun olmalı. İran’daki olumsuz haberler Türkiye’dekinden çok daha fazla” dedi.

Astana ve Cenevre sürecinin işletilmesi konusunda Türkiye ve İran tarafının çaba harcaması gerektiğini vurgulayan Uysal, “Türkiye ve İran’ın ortak bir çözüm bulması ABD ve Rusya’nın dayattığı çözümden her zaman daha iyi olacaktır. Onların dayattığı çözüm bölgenin ihtiyaçlarını dikkate almayabilir. Ama Türkiye ve İran’ın ortaya koyacağı çözüm daha kalıcı olacaktır. Burada İran ve Türkiye’nin özel bir çaba göstermesi gerekiyor” dedi.

/yenimesaj