Azeri ve Ermeni bakanlar Moskova’da el sıkıştı

0

Rusya Başbakanı Medvedev, Moskova’nın Karabağ için üzerine düşenleri yapmaya devam edeceğini söyledi. Medvedev, Bakü ile Erivan arasında mekik dokurken, Rusya Devlet Başkanı Putin başkanlığında toplanan Güvenlik Konseyi de Karabağ’da çözümü görüştü. Bu gelişmelerin ardından Moskova’dan Azeri ve Ermeni bakanların ‘el sıkıştıği’ haberi geldi.

Karabağ’da salı günü sağlanan ateşkese rağmen tarafların ateşkesi ihlal ettiğine dair haberler gelmeye devam ederken, Moskova’da barış için umutları artıran bir gelişme yaşandı.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan el sıkıştı.

MEDVEDEV: KARABAĞ’DA NORMALLEŞME İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZBu gelişme öncesinde Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki temaslarını tamamlayan Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le görüştü.

Medvedev, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Umarım, şu anda sağlanan barış uzun süreli olur ve taraflar çözüm arayışlarına masa başında devam eder. Ben bir zamanlar bunun için büyük çaba sarf etmiştim. Umarım, bu çabalar ziyan olmamıştır. Şundan emin olabilirsiniz ki, Rusya bu konuda elinden geleni yapacaktır” dedi.

ALİYEV: RUSYA’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Aliyev ise Karabağ’daki çatışma bölgesinde gerilimin düşmesini sağlayan Rusya’ya teşekkür etti. Karabağ’da gerilim son birkaç gün içinde düştüğü ve bunun kendileri için önemli bir gösterge olduğunu söyleyen Aliyev, krizin uluslararası hukuk ile BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde ve barışçıl yollardan çözmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Karabağ'daki Madagiz kasabası

‘ÇÖZÜM İÇİN MEKANİZMALAR MEVCUT ANCAK UYGULANMIYOR’Aliyev ayrıca, Karabağ’daki çatışmayı sonlandırmak için mekanizmaların mevcut olduğunu ancak bunların kullanılmadığını belirtti.

“İşgalci Ermeni güçlerin Azerbaycan topraklarından çekilmesini talep eden dört BM Güvenlik Konseyi kararı bulunuyor ancak bunlar yerine getirilmiyor” diyen Aliyev, çözümün hem Azerbaycan hem de Ermenistan’ın çıkarına olduğundan emin olduğunu kaydetti.

RUSYA’DA DEVLETİN ZİRVESİ KARABAĞ’I KONUŞTU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlığındaki Rusya Güvenlik Konseyi’nin Karabağ’da çözümü ele aldığı belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’da toplanan Rusya Güvenlik Konseyi’nin Moskova’nın gösterdiği çabalar çerçevesinde Karabağ’da çözümü ele aldığını ifade etti. Peskov, Güvenlik Konseyi’nin Ulusal Muhafız kurma sürecini de masaya yatırdığını bildirdi.

KARABAĞ: İKİ ASKERİMİZ ÖLDÜ

Bu arada uluslararası toplum tarafından bağımsızlığı tanınmayan Karabağ’ın Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın gece saatlerinde ateşkes rejimini ihlal ettiği belirtildi. Açıklamada, Azeri tarafından açılan ateş sonucunda iki askeri öldüğü kaydedildi.

‘TARAFLAR CESET ARAMA ÇALIŞMASI YAPACAK’

Öte yandan Karabağ Savunma Bakanlığı, tarafların yerel saatle 14:00-19:00 arasında ateşkes yapma ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla ölenlerin cesetlerini arama konusunda anlaşma sağladığını duyurdu.