Azerbaycan’da ‘Müslüman Birliği’ Üyelerine Gözaltı!

0

Müslümanlar Birliği Cemiyeti başkanının polis tarafından darbedilmesinin protesto gösterisi sırasında başkan yardımcısının da gözaltına alınması üzerine çıkan olaylarda 20 kişi gözaltına alındı.

Azerbaycan’da, Azeri polisinin Müslümanlar Birliği Cemiyeti başkan yardımcısı Elçin Gasimli’yi  gözaltına alması sonucu polis ve siviller arasında çatışma çıktı.

5 Kasım tarihinde akşam saatlerinde Azeri polisi Müslümanlar Birliği cemiyeti başkan yardımcısı Elçin Gasimli’yi gözaltına alarak Sabunçu emniyet müdürlüğüne götürdü.

Tutuklamaya karşı çıkan aktivistler emniyet binası önünde toplanarak gösteri düzenledi. Kalabalık ve polis arasında çıkan çatışmaya özel polis birlikleri de destek verince olaylar büyüdü.

Olaylar sırasında aktivistlerden 20 kişinin tutuklandığı ve olay yerinin polis tarafından kuşatıldığı bildirildi.

Müslümanlar Birliği Cemiyeti başkanı ilahiyatçı Tale Bagirzade olayı kınadı ve yardımcısı Elçin Gasimli’nin haklarını ihlal edenlerin sorumlu olacaklarını belirtti.

Bagirzade, “Biz Elçin Gasimli’nin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Böyle baskı ve aşağılama altında yaşamadakdansa onurla ölmek daha iyidir “ifadelerini kullandı.

Azeri yetkililer olay hakkında resmi açıklama yapmadı.

Olaylardan bir gün önce, Tale Bagirzade polis tarafından dövülmüş, o ve arkadaşlarının Dağlık Karabağ şehitlerini anmak için düzenlemek istedikleri gösteri yürüşünden vazgeçmeleri istenmişti.