Azerbaycan Rejimi ‘‘Nardaran’’da Şiileri Neden Katlediyor?

0

Azerbaycan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Nardaran’da çıkan olayları önceden planladı. Naradaran Şiilerini bastırmak için çıkan olayda, 2 polisini de kurban vermekten çekinmedi.

Azerbaycan cumhuriyeti içişlerine bağlı ‘‘Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’’ ekipleri, 26 Kasım 2015 günü ‘‘Naradaran’’ kasabasına saldırarak Camide cemaat namazı kılmakta olan Şiilere saldırdı, saldırıda 4 kişi şehit olurken 10’dan fazla kişide yaralandı.

Azerbaycan cumhuriyeti içişleri bakanlığı yaptığı açıklamada; ‘‘Müslüman Birlik Hareketi’’ üyelerinin direnişi sonucu çıkan çatışmada, 2 polisin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Nardaran yerel kaynaklarına göre; hayatını kaybeden 2 polis, emniyet güçleri tarafından öldürüldü. Böylece, rejim güçleri bunu bahane ederek, Nardaran Şiilerini rahatlıkla ve vahşice katliam ederek bastırabilecekti.

Azerbaycan içişleri bakanlığı operasyon görüntülerini yayınlamaktan çekiniyor. Sosyal medyada paylaşılan görüntülere veya olayın canlı tanıklarının anlattıklarına bakılırsa, içişleri bakanlığına ait polis ekiplerinin operasyon düzenlediği sırada, halk camide ‘‘Talih Bakırzade’’ imametinde cemaat namazı kılmaktaydı ve hiçbir kimsenin üzerinde silah bulunmamaktaydı, cemaat namazı bittikten sonra halk sadece İslami sloganlar attı.

Nardaran operasyonuyla eşzamanlı olarak Gence’de düzenlenen operasyonda, Siyonist rejim ve tekfirci düşünce karşıtı ‘‘Müslüman Birlik Hareketi’’ üyesi 2 kişide gülünç bir senaryo eşliğinde, el bombası bulundurmaktan ve uyuşturucu taşımaktan gözaltına alındı.

Azerbaycan polisi, Nardaran operasyonu kapsamında, aynı saatlerde Lenkeran’da bir camiye baskın düzenleyerek, cami imamı ‘‘İlham Agayof’’u tutukladı.

Aynı şekilde, Nardaran operasyonuyla eşzamanlı olarak, Azerbaycan’nın tanınmış hatiplerinden, Vahabi ve tekfirci ideolojiye savaş açan birisi olarak tanınan ‘‘Hüccetü’l-İslam Mikayil Zülfikarzade’’ de polis tarafından gözaltına alınarak tutuklandı.

Tüm bu olaylarla birlikte, Nardaran’da elektrik, su, doğalgaz ve telefon bağlantılarının kesilmesi de, olayın İmam Hüseyin’in (a.s) şehadeti’nin 40. günü düzenlenecek olan Erbain merasimi arifesine denk gelmesi, Azerbaycan devleti tarafından önceden bilinçli olarak düzenlediğini ortaya koymaktadır.

Azerbaycan devletinin Şiilere uyguladığı baskı, Bahreyn’de Şiilere uygulanan baskılardan daha şiddetli bir hal aldı.

26 Kasım günü Nardaran Şiilerine yapılan kanlı saldırı, aynen Suudi Arabistan’da Tekfirci Vahabiler tarafından, Şiilere yapılan saldırıları anımsatmakta.

Azerbaycan polisinin ‘‘Ebülfazl Bonyadof’’ adlı bir Şii’nin evinde düzenlenen İmam Hüseyin (a.s) matem meclisine düzenlediği baskın sonucu, 4 kişi şehit oldu, ondan fazla kişide yaralandı.

Olayla ilgisi olmayan ve Nardaran dışında olan ‘‘Mikayil Zülfikarzade’’ ve düğer 12 kişi aynı zamanda polis operasyonu sonucu, ‘‘Organize Suçlarla Mücadele’’ ekiplerince tutuklanarak gözaltına alındı.

İşte tüm bu olanlar, Siyonist rejim gizli servisi MOSSAD ile ortak çalışan Azerbaycan polisinin, Azerbaycan cumhuriyetinde Şiiliğin ve Ehlibeyt mektebinin önünü almak için uyguladığı senaryolardan birisi olarak yorumlanmakta.